AMD plánuje vydat nové grafické karty

Podle několika zdrojů výrobce AMD plánuje obnovení a vývoj nové řady grafických karet. Na trhu by se měly produkty objevit v říjnu tohoto roku.

Ovšem nepůjde o pokračování řady HD8000, jelikož tu už dodává OEM výrobcům, půjde o novou řadu HD9000, konkrétně o grafické karty s kódovým označením Curacao a Hainan, které patří do rodiny Sea Islands, stejně jako některé modely z řady HD8000. Ačkoliv podle původních plánů měla společnost AMD vydat s řadou HD9000 nové GPU z rodiny Volcanic Islands.

Volcanic Islands se dočkáme až ve 4. čtvrtletí tohoto roku jako soupeře architektury Maxwell od společnosti Nvidia a druhé generace architektury výpočetních karet od Intelu, Xeon Phi, s krycím názvem Knight Landing. Nutno podotknout, že stávající architektura AMD oproti Nvidii poměrem výkon/spotřeba razantně ztrácí.

Čipy Curacao i Hainan patří do nové GCN 2.0 architektury a budou vyrobeny 28nm výrobním procesem, nižší nelze očekávat, jelikož dlouhodobý partner AMD, který čipy vyrábí, společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, má s výtěžností 20nm výroby stále velké problémy, tedy ekonomicky by karty vyšly velmi nevýhodně. Navíc taiwanský výrobce plánuje 20nm výrobu až na konec tohoto roku, kdy jsou v plánu i karty z rodiny Volcanic Islands, jež doplní zmíněnou řadu HD9000. Nová architektura má přinést spoustu vylepšení známých z Xbox One a PlayStationu 4, jaká ovšem bude realita, v tuto chvíli těžko říct.

Curacao by mělo mít 2304 stream procesorů (36 výpočetních jednotek), 144 texturovacích jednotek a 48 RBE (Render back-end) jednotek. Komunikace bude probíhat přes 384bitový paměťový řadič. Oproti tomu slabší Hainan obsahuje pouze 1792 stream procesorů (28 výpočetních jednotek), 112 texturovacích, 32 RBE jednotek a jen 256bitový řadič. Velikost paměti, frekvence jednotlivých modelů, ani ceny nejsou v tuto chvíli známy, ale karty by měly patřit do segmentu střední třídy.

1 Komentář

  1. Václav Vařílek

    K novince ještě… Radeon HD 7990 v září končí, uvolní tak místo právě pro modely nové generace HD 9xxx. Tím novinku ještě potvrzuji 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *