Microsoft prohrál spor o SkyDrive

Microsoft u soudu prohrál spor o název svého produktu SkyDrive. O co se v celé kauze jednalo a co to bude znamenat pro samotný Microsoft?

V červnu roku 2011 byl Microsoft žalován u britského soudu firmou BSkyB (British Sky Broadcasting Group) kvůli neoprávněnému používání „Sky“ ve jménu svého cloudového úložiště SkyDrive. Konkrétně se jednalo o porušení dvou ochranných známek uznávaných v EU (CTM) a dvou ochranných známek platných na území Spojeného království.

BSkyB je jeden z největších provozovatelů placené satelitní platformy v Evropě, jejímž většinovým vlastníkem je mediální magnát Rupert Murdoch. Problémem je, že ony kanály společnost vysílá pod značkou Sky, tím pádem se jí podobnost s produktem od Microsoftu nelíbí.

Bohužel pro Microsoft je zde podle soudů v Anglii a Walesu podobnost natolik obrovská, že si lidé mohou služby plést a zaměňovat, tudíž BSkyB předběžně vyhrála spor, a navíc se soud vyjádřil poměrně jasně, že Microsoft se svou službou SkyDrive způsobil značnou újmu společnosti BSkyB. Následovat bude jednání, ve kterém soudkyně, jež má tento velice sledovaný spor na starost, Sarah Asplinová vyslechne protiargumenty Microsoftu, zejména týkající se odvolání.

Microsoft se samozřejmě logicky hájí, že není pro normálního člověka snadné zaměnit cloudovou službu SkyDrive s televizní sítí Sky, jelikož se jedná o absolutně rozdílné služby. Zároveň uživatele ujišťuje, že spor nebude mít vliv na budoucí dostupnost či inovace služby SkyDrive v Evropě.

BSkyB ve svém oficiálním vyjádření po reakci Microsoftu oznamuje: „Sky je spokojeno s rozsudkem soudkyně Asplinové. Považujeme jakékoliv neoprávněné užití jména Sky jako jasné narušení dobrého jména značky Sky. Jsme i nadále velmi ostražití v ochraně naší značky, a budeme dále přijímat vhodná opatření proti společnostem, které se snaží využívat naše ochranné známky bez souhlasu.“

Není to první případ, kdy se společnost BSkyB rozhodla podat trestní oznámení kvůli porušení jejího jména. V minulosti, konkrétně v roce 2010, se představitelé BSkyB rozhodli obvinit Skype. Společnosti opět vadilo použití Sky v názvu produktu. Tento proces však pro BSkyB dopadl prohrou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *