New York se pyšní svou vlastní doménou

Nestává se, že by metropole jednotlivých států měla svou vlastní doménu prvního řádu. New Yorku se to však povedlo a nyní tak operuje s doménou .nyc.

Obyvatelům New Yorku zřejmě přišlo používání .com, .net nebo .org domén natolik fádní, že jim byla přidělena vlastní top-level doména – .nyc. New York se tak stal prvním americkým městem, jež má vlastní doménu.

Michael Bloomberg, jakožto starosta New Yorku, tuto zprávu oznámil v úterý. Radnice si od toho slibuje zejména výhodu pro všechny Newyorčany, kteří tak budou mít možnost své vlastní, jedinečné značky. Tato jedinečnost má podle Bloomberga kromě jednotlivých obyvatel, kteří o doménu budou mít zájem, pomoci i podnikům, zejména těm menším a středním. Další výhodou by mělo být usnadnění lokálního vyhledávání.

Logo ICANN

ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) – společnost, která spravuje všechny domény prvního řádu, včetně .cz domény pro Českou republiku – rozhodla o schválení .nyc domény již v květnu letošního roku. ICANN i nadále pracuje na rozšíření top-level domén. Své domény vlastní v současné době i několik nadnárodních značek – jedním z příkladů je i doména automobilového koncernu .cadillac. Je zřejmé, že postupně bude růst seznam domén metropolí, ale i domén jednotlivých značek nebo výrobců.

K tomu, aby si Newyorčané mohli novou doménu zaregistrovat, bude potřeba splnění několika základních podmínek, mezi něž se řadí například fyzická adresa na území New Yorku. Registrace bude pro veřejnost otevřena na konci roku 2013, cena však zatím nebyla zveřejněna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *