Zamilujte si (znovu) Polaroid

Kdo by to čekal, že Polaroid, legenda instantní fotografie, se dočká zapomnění, ale co víc – z nelehké situace se dostane a zažije opětovný comeback?

Polaroid je společnost založená v roce 1937 Edwinem Herbertem Landem. Zpočátku se soustředila na spotřební elektroniku jiného druhu, v roce 1948 však přišla s revoluční novinkou. V poválečné době byl firmou Polaroid zkonstruován první instantní fotoaparát, který dokázal zachytit obraz a okamžitě ho převést do fyzické podoby. Umožňoval tedy mít fotografii během několika vteřin, nebylo potřeba složité vyvolávání v ateliérech. Do té doby zatím věc nevídaná. Není proto divu, že se fotoaparát dočkal tak velkého ohlasu.

Od samého začátku tak za Polaroidem stálo široké spektrum lidí – od úplných amatérů, kteří Polaroidem zachycovali běžné obrazy každodenního života, až po fotografy, kteří Polaroid používali k ryze profesionálním účelům. I to svědčí o úspěchu Polaroidu. Dokázal oslovit zkrátka každého a jeho použití bylo univerzální.

Polaroidu všichni předpovídali skvělou budoucnost, místo toho přišla spíše smrtící rána, kterou představovaly digitální fotoaparáty. Právě jejich vývoj a rozmach ve světě stál za postupným úpadkem a nakonec i zánikem Polaroidu, který přišel v roce 2008. Celých 60 let se dokázal výrobek držet na úplné špici v oblasti fotoaparátů. Další vývoj byl ovšem neudržitelný a zánik ke konci působení Polaroidu i trochu očekávaný.

Polaroid fotoaparát

Výrobce sice ohlásil zastavení produkce jak samotných přístrojů, tak i fotografického materiálu, ale ve světě přece jenom stále zůstalo 300 milionů kusů fotoaparátů této značky, jež byly právě z nedostatku materiálu nepoužitelné. Z toho důvodu se za Polaroid postavila komunita lidí, které spojoval zájem o udržení fotografického gigantu, a vznikl tak The Impossible Project. Projekt má za cíl znovuobnovit výrobu fotografického materiálu, který Polaroid ke své funkci bezpodmínečně potřebuje.

Tímto způsobem začala legenda znovu ožívat a Polaroid je v současné době přímo trendem především díky své originalitě. Dokonce i v České republice se pořádají meetingy a workshopy fanoušků. Jedním z nich je například PolaroidLove v Praze. Přístrojem zachycenou fotografii poznáte snadno – zpravidla je čtvercová a barvy jsou svým (originálním) způsobem deformované a dodávají fotografii lehce pastelový nádech a autenticitu, jež z digitálních fotografiích de facto vymizela. Kvůli značnému rozmachu je možné takovou fotografii vidět téměř na každém rohu. Nemusíte však ani poznat, že fotografie nebyla pořízena Polaroidem. Trendem se inspiroval i Instagram, jenž efekt Polaroidové fotografie standardně nabízí.

Comeback, jaký výrobek zažil, je neskutečný. Polaroid se právem stal milníkem ve světě fotografie a určitě neplánuje brzký odchod. Stal se a zůstává součástí našich životů. A tak by to mělo zůstat i nadále. Ať už na tom má zásluhu The Impossible Project, nebo zprostředkovaně Instagram.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *