Jak funguje internet věcí? Objevte fascinující možnosti jeho využití i ve vaší firmě

Chytrá lednička, která dokáže sledovat, co v ní máte, informovat vás, když něco dochází nebo dokonce potraviny sama automaticky objedná, aniž byste museli cokoli dělat. Jsou to chytré hodinky, chytrá auta, osvětlení, topení nebo třeba domácí asistenti jako Alexa. Domácností, firem, nebo konce celých měst používajících zařízení s internetem věcí je stále více. Pojďme se podívat, co za fungováním těchto zařízení vlastně stojí.

Co je to internet věcí? 

Internet věcí (IoT čili Internet Of Things) je dle jedné z definic síť fyzických zařízení, která jsou propojená sinternetem a sbírají, navzájem si sdílí a analyzují data. Těchto „věcí“ je, jak už bylo naznačeno, celá řada a stále jich přibývá – od chytrých domácích termostatů a fitness náramků až po průmyslová čidla. Od roku 2019 stoupl počet zařízení připojených k internetu více než trojnásobně. 

Asi už jste se setkali s pojmem „chytrá domácnost“, která umožňuje všechna tato zařízení ovládat z jednoho centralizovaného systému (hubu). Objevují se už ale i chytrá města (smart cities), která využívají IoT zařízení třeba pro optimalizaci veřejné dopravy nebo chytré firmy.

Komunikace je klíč 

Zásadním prvkem je komunikace – tedy přenos dat. IoT zařízení díky senzorům snímajícím zvuk, obraz, pach, teplotu, vlhkost vzduchu atp. sbírají data. Ta pak posílají do mobilního telefonu nebo jiné řídící jednotky (některá zařízení mají rovnou vlastní software), následně je vyhodnotí a dále s nimi pracují.  

Jakmile jsou data uložená v cloudu nebo na serveru, analyzují se pomocí různých algoritmů a umělé inteligence, aby se z nich získaly užitečné informace. Poté IoT zařízení můžou provést patřičnou akci (jako třeba objednat mléko nebo zapnout topení). 

Zařízení jsou mezi sebou propojená (pomocí Wi-Fi či Bluetooth) a mohou tedy jedno druhému navzájem „udílet pokyny“ nebo si sdílet potřebné informace. Stejně tak je díky připojení k Wi-Fi (respektive internetu) můžete ovládat na dálku, klidně i z druhého konce světa. 

Dalším klíčovým prvkem k jejich používání je tedy dobré internetové připojení nebo neomezená mobilní data, která vám umožní, abyste IoT zařízení využívali naplno. 

Internet věcí a cloud 

Protože zařízení sbírají velké množství dat, používají k jejich analýze často cloud, kde jsou data dočasně umístěná a algoritmy je vyhodnocují. Tomuto napojení se říká M2M (machine to machine). 

Průmyslový internet věcí (IIoT) 

Průmyslový internet věcí (industrial internet of things, někdy průmysl 4.0) představuje aplikaci IoT technologií v průmyslovém sektoru, což znamená zlepšenou efektivitu a vyšší produktivitu v rámci různých průmyslových postupech. 

IIoT kombinuje zařízení s pokročilou analytikou a softwarovými technologiemi, aby vytvořil vysoce efektivní, samoregulační výrobní systémy. Rozdíl je v zásadě jenom v tom, že se IIoT nezaměřuje jen na běžné uživatelské akce, ale právě na průmyslový sektor.  

To zahrnuje například monitorování a optimalizaci výrobních procesů, prediktivní údržbu strojů nebo třeba automatizaci zásobovacích řetězců. IIoT zařízení jsou navržena tak, aby vydržela náročné průmyslové podmínky a byla přesnější a spolehlivější. 

Příklady využití IIoT jsou třeba: 

 • Prediktivní údržba, kdy senzory umístěné na průmyslových strojích monitorují jejich stav a včas varují před potenciálními poruchami, což umožňuje provést opravy před tím, než dojde k poruše. 
 • Optimalizace výrobních procesů pomocí shromáždění a analýzy data z různých částí výrobní linky, což pomáhá identifikovat způsoby, jak zvýšit efektivitu, snížit plýtvání apod. 
 • Automatizace zásobování, při které IIoT sledují množství zásob v reálném čase a automaticky objednají nové materiály, což zajišťuje hladký chod výroby.

Výhody a výzvy při používání internetu věcí 

Pojďme si shrnout, jaké všechny výhody IoT zařízení přinášejí: 

 • Zvýšená efektivita a produktivita díky automatizaci a „chytřejšímu“ řízení procesů pomocí IoT. Různé druhy úkonů a operací jde snadno optimalizovat a snížit plýtvání zdroji. 
 • Lepší rozhodování prostřednictvím sběru a analýzy dat v reálném čase vám poskytuje užitečné informace, které pomáhají činit informovanější rozhodnutí. 
 • Inovace a nové služby. Internet věcí vám otevírá dveře k rozšíření portfolia o nové služby nebo byznysové modely například prostřednictvím personalizace nebo prediktivní údržby. 
 • Zlepšení kvality života – zvláště pro jednotlivce přináší IoT výhody, jako je lepší zdravotní péče, zvýšená bezpečnost nebo pohodlnější správa domácnosti. 

Výzvy internetu věcí: 

 • Jak se počet IoT zařízení zvyšuje, roste také riziko kybernetických útoků a narušení soukromí. Na zabezpečení těchto zařízení se totiž často příliš nedbá, a proto jsou oblíbeným terčem útočníků. Určitě je tedy potřeba na zabezpečení myslet. 
 • Tím, že existuje mnoho různých platforem a standardů pro IoT, může být někdy komplikovaná integrace a propojení komunikaci mezi zařízeními. 
 • S rostoucím počtem zařízení je také nutné zajistit, aby systémy IoT mohly efektivně škálovat a zpracovávat obrovské objemy dat v cloudu. 
 • Vzhledem k rychlému vývoji internetu věcí často zaostávají platné regulace a legislativa, což vytváří potenciální právní nejistoty.

Technologie budoucnosti…? 

Internet věcí bezesporu představuje revoluční technologii, místy připomínající sci-fi filmy, která má potenciál přetvářet průmysl i naše každodenní životy. Přeměňuje obyčejné věci na chytrá zařízení schopná sbírat data, komunikovat, analyzovat, a dokonce „autonomně jednat“.  

Přináší ale i otázky týkající se bezpečnosti, ochrany soukromí nebo velké spotřeby dat, které jsou pro nás všechny výzvou a vyžadují pozornost a proaktivní řešení ze strany vývojářů, podniků i regulačních a legislativních orgánů. 

Budoucnost internetu věcí se zatím jeví dobře a má velký potenciál pro inovace a transformaci celé společnosti. Proto pokud se ho naučíte efektivně používat včas, budete mít náskok před konkurencí. Nebojte se kontaktovat odborníky, kteří vám poradí, jak ho ve vaší firmě využívat.  

Zdroj náhledové fotografie: PeopleImages.com – Yuri A / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *