Jak si zpříjemnit celodenní práci na PC?

Trávíte prací na počítači osm a více hodin denně a večer uleháte do postele s bolestí hlavy, zad a vlastně celého těla? Naučte se dodržovat několik jednoduchý zásad a práce pro vás bude příjemnější.

Ergonomická židle

Po celodenním sezení před obrazovkou monitoru v nesprávné poloze nemůžete čekat nic jiného, než nepříjemnou bolest a natažené svaly. Proto je nutné si hlídat, jak u práce sedíte. Při sezení musíte mít narovnaná záda, chodidla položená na zemi a oporu v oblasti bederní páteře. Velkým pomocníkem je ergonomická kancelářská židle. Když si ji správně nastavíte, bude vás podporovat v tom, abyste seděli vzpřímeně, při práci se nehrbili a například si nezpůsobili nějaké zranění.

Nastavitelný stůl

Lidé, kteří u stolu tráví osm a více hodin denně, určitě ocení možnost měnit během dne polohy. Nastavitelný stůl je tak vítaným zpestřením a dovoluje vám během dne střídavě sedět a stát. Neumíte si představit, že byste u stolu stáli? Pokud si obujete pohodlné boty, uvidíte, že psaní na počítači ve stoje není vůbec tak nepraktické a nepohodlné jak by se mohlo na první pohled zdát.

Pravidelné přestávky

Ani na té nejměkčí kancelářské židli ale nelze strávit celých osm hodin. Přestávky každou hodinu jsou zcela nezbytné. Využívejte je k návštěvě toalety, jděte si uvařit kávu, v klidu si v kuchyňce snězte oběd či svačinu nebo si jen protáhněte nohy krátkou procházkou po kanceláři. Během pauzy nezapomínejte ani na cviky, které jsou blahodárné pro vaše oči. Snažte se chvíli dívat do zeleně, zavřít si oči, střídavě se dívat zprava doleva a naopak nebo třeba kroužit očima po i proti směru hodinových ručiček.

Dívejte se nahoru a nezapomeňte mrkat

Jakým směrem při práci na PC míří vaše oči? Díváte se na monitor směrem dolů nebo nahoru? Pro vaše tělo je pohodlnější, když budou vaše oči směřovat směrem vzhůru. Zároveň také nezapomeňte během dne mrkat. Ze studií totiž vyšlo jasně najevo, že lidé při práci na počítači zapomínají mrkat a frekvence mrkání je až pětkrát menší než obvykle. Abychom ale neočerňovali pouze počítače, frekvence mrkání se snižuje při jakékoliv činnosti, která vyžaduje soustředění, například čtení, sledování filmu či například psaní.

Protažení

Ne každý má rád sport a někteří lidé se cvičení vyhýbají za každou cenu. Jestliže ale celý den sedíte v kanceláři a díváte se do monitoru, pohybu byste se rozhodně vyhýbat neměli. Zkuste se několikrát během dne protáhnout a ulevit si od ztuhlých zad, ramen a nohou. Od věci není ani procházka po práci. Jezdíte-li domů hromadnou dopravou, vystupte občas o stanici dříve, místo výtahu jděte raději po schodech a nebo se večer jděte projít alespoň okolo bloku.

Zaměřte se na svou stravu

Při celodenním sezené u počítače je lákavé objednat si pizzu nebo vsadit na jinou formu rychlého občerstvení. Protože ale již samostatné dlouhodobé sezení není pro vaše zdraví zrovna ideální, snažte se dopřát si raději něco zdravější. Sestavte si jídelníček na každý svůj pracovní den a zařaďte do něj potraviny, které nabudí váš mozek a dodají vám energii. Tím nemáme na mysli energy drinky, ale třeba oříšky, chia semínka, borůvky nebo matchu.

Celodenní sezení u počítače nemusí znamenat, že se vracíte domů znavení a rozbolavělí. Pokud si během dne budete dopřávat dostatek přestávek, zaměříte se na polohu, ve které pracujete a neopomenete ani protažení a vhodnou stravu, bude vám mnohem lépe. Užívejte si pohodlné sezení na ergonomické židli, čas od času se k práci postavte, jděte se projít a nezapomeňte pravidelně mrkat.

Zdroj textu: www.nylon.com, www.theguardian.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *