Co je OpenAI? Jak využít umělou inteligenci v běžném životě

AI proniká do našich běžných životů ať už chceme nebo ne. Co vše byste měli vědět o OpenAI?

Základní informace o společnosti

Nezisková organizace pro výzkum umělé inteligence OpenAI byla založena 8. prosince 2015 a jejími zakladateli jsou Elon Musk a Sam Altman. Společnost o sobě prohlašuje, že jejím cílem je zjednodušit život lidem a zajistit, aby umělá inteligence byla pro lidstvo přínosem. Na počátku se několik investorů složilo a dohromady shromáždili jednu miliardu amerických dolarů. Z tohoto kapitálu je financován výzkum a nezbytné zdroje. Tím, že se bude s umělou inteligencí pracovat tak, aby prospívala celému lidstvu, chce společnost zabránit jejímu zneužití, které by mohlo napáchato ohromné škody.

Chat GPT

Tím nejznámějším produktem společnosti je chatbot nesoucí název Chat GPT. Uživatelé mu mohou pokládat libovolné otázky a vždy se dočkají odpovědi. Chatbot je totiž vybaven znalostmi i širokou slovní zásobou. Tento produkt byl představen veřejnosti v roce 2022 a setkal se s pozitivním přijetím.

Další produkty společnosti

Chatbot ale není tím jediným produktem od OpenAI. Společnost totiž vydala hned několik dalších:

 • DALLE-2
 • Codex
 • Whisper
 • Scholar
 • OpenAI Gym
 • OpenAI API

DALLE-2

Zatímco Chat GPT se zaměřuje na text, platforma DALLE-2 se orientuje na obrázky. Stačí zadat několik základních prvků, které má vygenerovaný obrázek splňovat, a počkat si na výsledek. S pomocí umělé inteligence lze zobrazit skutečně cokoliv, pokud svou představu dostatečně popíšete slovy.

Codex

Markeťáci a studenti využívají Chat GPT a programátoři Codex. Při tvorbě kódů je totiž skutečným pomocníkem a dokáže zrychlit proces tvorby jakéhokoliv kódu.

Whisper

Učíte se cizí jazyk, ale stále máte potíže s porozuměním řeči? S tím vám pomůže nástroj pro automatické rozpoznávání řeči Whisper. Mluvené slovo vám přepíše i přeloží.

Scholar

Program Scholar vznikl se záměrem pomoci výzkumným pracovníkům a studentům, kteří se podílí na práci na projektech, jež jakkoliv souvisí s umělou inteligencí.

OpenAI Gym

Sada nástrojů, které spadají do OpenAi Gym, poskytují základ při vývoji výukových programů.

OpenAI API

Pro vývojáře vznikla platforma OpenAI API, která pomáhá s vývojem aplikací.

Kdo se na chodu společnosti podílí

Činnost společnosti OpenAI podporuje celá řada významných lidí. Elon Musk a Sam Altman tak rozhodně nejsou těmi jedinými, o kterých se v souvislosti s organizací mluví. OpenAI a její činnost je podporována například:

 • spoluzakladatelem profesní sociální sítě LinkedIn Reidem Hoffmanem
 • spoluzakladatelem americké společnosti provozující finanční služby PayPal Peterem Thielem
 • bývalým technickým ředitelem společnosti Stripe Gregem Brockmanam
 • zakládající partnerkou startupu Y Combinator Jessicou Livingston

Výhody používání OpenAI

Používání produktů OpenAI přináší uživatelům samozřejmě mnoho výhod. Tou největší je ušetřený čas. Jednotlivé produkty organizace zefektivňují práci v řadě odvětví. V některých případech mohou dokonce ušetřit i peníze, protože dokážou zastat práci místo člověka.

Nevýhody používání OpenAI

Stejně jako má každá mince dvě strany, také používání OpenAI se neobejde bez nevýhod. Při používání umělé inteligence si tak uživatel klade několik otázek.

 • Jsou informace, kterou jsou poskytovány umělou inteligencí skutečně pravdivé?
 • Je využívání umělé inteligence bezpečné?

Odpověď na obě otázky je nejednoznačná, protože OpenAi může kombinovat pravdivé i nepravdivé informace a poskytovat nebezpečné a detailní informace, které se dají snadno zneužít.

Umělá inteligence do našich životů zasahuje stále častěji a technologie nás obklopují od rána do večera. Záleží pouze na vás, zda budete s AI spolupracovat a využívat některé z jejich produktů či zda zůstanete věrni starým dobrým a ovědčeným metodám.

Zdroj textu: www.coursera.org, openai.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *