Windows versus macOS. Který operační systém je pro vás ten pravý?

Dva hlavní operační systémy – Windows a macOS ovládají počítačový svět. Pokud nevíte, pro který se rozhodnout, přečtěte si náš článek. Nejdřív však doporučujeme ujasnit si očekávání od operačního systému jako takového a poté své odpovědi porovnejte s textem níže.

Windows najdete na většině počítačů

Windows je nejpoužívanější operační systém na světě a to díky široké kompatibilitě s hardwarovým a softwarovým vybavením. Jeho historie sahá až do roku 1985, kdy došlo k uvedení k první verze. Od verze 95, která spatřila světlo světa v roce 1995, se stal Windows velice populárním. V současnosti je nejnovější verzí této platformy Windows 11.

Windows nabízí široké spektrum přizpůsobení, což umožňuje uživatelům upravit vzhled a fungování systému podle potřeb. S mnoha možnostmi na výběr si každý může svůj počítač vyladit tak, aby odpovídal jeho představám.

Další velkou výhodou Windows je jeho rozšířenost. Tento operační systém se používá téměř všude – ve školách i v pracovním prostředí. Díky tomu se s ním setkáváme často a se základní obsluhou si poradí každý.

Pro svou obrovskou popularitu po celém světě se Windows stal cílem různých hackerských útoků. Proto je důležité být opatrný při procházení webů a instalaci aplikací. Nezapomeňte si pořídit kvalitní antivirový program, který vám pomůže hrozby odvrátit.

macOS nabízí spoustu užitečných programů zdarma

macOS je operační systém vyvinutý americkou společností Apple speciálně pro počítače Mac, mezi které také patří MacBook Air a MacBook Pro. Prvního uvedení se dočkal v roce 1984 jako součást Macintoshe. Stejně jako Windows má standardní uživatelské rozhraní, avšak nenajdete ho na tolika počítačích jako operační systém od Microsoftu. Mezi aktuálně nejnovější verzi patří macOS Ventura.

Uživatelé Windows musí za spoustu programů platit, zatímco u macOS dostanete ty nejvyužívanější zdarma. Například Microsoft Office je bezesporu nejrozšířenějším kancelářským balíkem pro Windows, nicméně jeho placená licence může být pro některé uživatele překážkou. Uživatelé macOS se tímto nemusí trápit. Součástí operačního systému je kancelářský balík iWork, který nabízí zdarma alternativy k aplikacím z Microsoft Office, jako jsou Pages, Keynote a Numbers.

Apple si u uživatelů získal uznání zejména díky tomu, jak skvěle propojuje své produkty. Pokud tedy vlastníte iPhone nebo iPad či třeba iPad Pro a rozhodnete se pro počítač s operačním systémem macOS, získáte k dispozici mnoho užitečných funkcí, které vám usnadní práci a zábavu. Například můžete snadno kopírovat a vkládat obsah mezi různými Apple zařízeními nebo si třeba v klidu rozepsat e-mail na iPhonu a později dokončit psaní na Macu, aniž byste museli cokoliv přepisovat.

Zdroj obrázků: istyle

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *