Běžný účet v bance: jak zvolit ten nejlepší a podle čeho vybírat

hypotéka

Bez účtu v bance se v dnešní době obejde jen málokdo – dostáváme na něj výplatu, umožňuje nám platby kartou i převody peněz. Běžné účty se v jednotlivých bankách mohou některými parametry lišit, například výší poplatků za vedení či transakce, počtem bankomatů atd. Jak si tedy vybrat účet, který pro vás bude co nejvýhodnější? Je potřeba zapátrat a nemine vás ani srovnávání nabídek.

Nač se při výběru účtu zaměřit

Běžný účet používáme takřka na denní bázi, při jeho výběru je tedy nezbytné mít na paměti, které služby budete využívat nejčastěji. Některé jsou v mnoha bankách zdarma, ať už jde o platby kartou, výběry z bankomatů (nejlépe i z těch od cizích bank), nebo třeba o vedení účtu.

Správu financí vám ulehčí online bankovnictví, které by mělo být moderní, uživatelsky vstřícné a bezpečné. V neposlední řadě byste měli zvážit i to, zda má banka dostatek bankomatů k výběrům či vkladům (případně i poboček) a jak jsou pro vás dosažitelné. Jen tak budete mít ke svým penězům snadný přístup opravdu kdykoliv.

Nabídka se ale neliší jen službami a jejich cenou či úrovní, vybírat navíc můžete z několika druhů běžných účtů, jako je studentský, dětský či seniorský. Největší zájem je sice o klasický běžný účet, zrovna vám se ale může vyplatit třeba účet podnikatelský či devizový, záleží na individuální situaci.

A které služby klienti bank v ČR nejčastěji používají?

  • Platební karty
  • Mobilní a online bankovnictví
  • Úvěry (či jejich konsolidace)
  • Spoření a investice
  • Převody peněz
  • Platební brány
  • Pojištění

Jak účet využívat co nejvýhodněji

Výslednou cenu, kterou zaplatíte za běžný osobní účet, můžete ovlivnit i tím, jak jej používáte. Chcete-li za jeho „provoz“ ušetřit, vyzkoušejte následující tipy:

Vyřizujte vše online. Pobočku využívejte jen v nezbytných případech, za její použití totiž většinou platíte. Banky preferují, když klienti vyřizují své záležitosti přes internetové bankovnictví nebo mobilní aplikaci – snižuje to jejich náklady.

Využívejte zahraniční SEPA platby. Ty umožňují platby v eurech mezi bankami v rámci Evropské unie a s některými dalšími zeměmi za stejných podmínek jako vnitrostátní platby. Za převod peněz do ciziny tak zaplatíte stejně jako za platbu v korunách v rámci České republiky. A pokud máte běžný účet vedený v eurech, nemusí vás to stát dokonce nic.

Mějte přehled o bankovních produktech na trhu i tehdy, když už svůj účet máte. Změna banky není dnes již nic složitého ani neobvyklého a jít za nejvýhodnějšími podmínkami se zkrátka vyplatí. Některé banky nabízí za přechod nebo při založení účtu různé bonusy, například peníze nebo slevy na další produkty. Na internetu existuje řada porovnávačů, které vám s orientací v nabídkách bank pomohou.

Zdroj obrázku: PopTika / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *