7 zlatých pravidel pro bezpečné bobování a sáňkování

zimní sporty

Většina dětí miluje sníh, a jakmile kopec zahalí bílá peřina, už se chtějí koulovat, stavět sněhuláky nebo berou do rukou boby a sáňky. Rodičům menších dětí pak často nezbývá než doufat, že se zimní aktivity obejdou bez úrazů. K eliminování rizika přitom mnohdy stačí jen dodržovat pár pravidel a my vám prozradíme, která to jsou.

Stavění sněhuláků nebo zimní koulovačky se většinou obejdou bez větších úrazů. To se ovšem nedá říct o zběsilých sjezdech na sáňkách nebo na bobech. Děti v zápalu hry často zapomínají na rizika spojená s rychlou jízdou. Stačí chvilka nepozornosti a je tu naraženina nebo dokonce zlomenina. Na co tedy myslet, než pustíte děti na svah?

1.    Sezení na sáňkách a bobech

Zvláštní pravidlo? Jen se podívejte, kolik dětí na bobech nesedí, ale dělá různé vylomeniny. Jedou po břiše, klečí na kolenou nebo se snaží sjet kopec pozadu. Přitom nesprávná poziceje jedním z nejrizikovějších faktorů. Jezdec se snadno překlopí, postrádá potřebnou stabilitu a při jízdě pozadu nemá šanci vidět, co se děje před ním. Sednout si na sáňky nebo boby tak, jak se má, patří mezi nejzákladnější a nejdůležitější pravidla bezpečnosti.

2.    Kopec bez rizika

Než se děti pustí do sjíždění prvního kopce, zkontrolujte, zda je tam vhodná dráha. Děti si rizika často neuvědomují a je na rodičích, aby celý kopec prohlédli. Možná je na konci dráhy strouha nebo potok a vaše ratolesti by nemusely zabrzdit včas. Na kopci mohou stát stromy, keře nebo pařezy, o které by se mohly poranit.

3.    Umění jízdy na sáňkách

Než pustíte děti na svah, ujistěte se, že vaše dítě dokáže včas zatočit a ví, jakým způsobem má zabrzdit. Je vysoká pravděpodobnost, že na kopci zdaleka nebudete jen vy a vaše dítě. To by mělo vědět, že se musí ostatním vyhýbat a nečekat, až se někdo vyhne jemu.

4.    Dobré oblečení a ochrana hlavy

Starší děti budou s helmou asi bojovat. U menších dětí by helma měla být samozřejmostí. Děti by měly mít také dobře navrstvené oblečení, v kterém jim bude dlouho teploučko, a samozřejmě rukavice a čepici. Pořádné rukavice děti ochrání před zimním chladem a navíc utlumí i případný pád, při kterém děti instinktivně dávají ruce před sebe.

5.    Přiměřená rychlost

I když se to malým rarachům nebude příliš líbit, donuťte je omezit rychlost. Při velmi rychlé jízdě děti snadno ztratí nad sáňkami kontrolu, zpanikaří a může se stát úraz. Na svahu neohrožují jen samy sebe, ale i ostatní, které mohou při rychlé a zběsilé jízdě srazit a zranit.

6.    Kontrola dětí

I když to někdy pod svahem svádí ke koukání do telefonu nebo povídání si s dalšími rodiči, mějte vždy na paměti, že jste to vy, kdo musí své potomky neustále hlídat. Dohlížejte na ně a usměrňujte je.Musíte být připraveni kdykoli reagovat na nebezpečné situace a včas zasáhnout.

7.    Ohled na ostatní

Vaše dítě není na svahu samo a mělo by brát ohled i na další lidi. Vyhýbat by se mělo vždy vaše dítě a nespoléhat se na to, že se někdo jiný vyhne jemu. Kopec bude určitě plný i těch nejmenších a na ty je třeba brát velký ohled.

Zdroj obrázku: Juice Verve / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *