Takto vypadají flexibilní desky plošných spojů

Flexibilní plošné spoje.

Snad každý už viděl desky plošných spojů a ví, že jde o pevnou desku. Dnes už však neexistují jen ty zastaralé pevné desky, ale využívají se již i flexibilní. Flexibilní desky plošných spojů se stávají stále běžnějšími jak v komerčních zařízeních, tak v projektech pro kutily, ale nový roztažitelný čirý substrát společnosti Panasonic pro elektrické obvody zvaný Beyolex posouvá věci ještě o krok dále. Materiál je lepší než stávající roztažitelné fólie, jako je silikon, TPU nebo PDMS. Je tomu tak díky své vysoké tepelné toleranci (přes 160 °C) pro účely slinování stop po tisknutelných obvodech.

Nová technologie má řadu výhod

Flexibilní substrát však není pro elektroniku příliš užitečný bez vodivých stop. Měděné a stříbrné inkousty vytvářejí dobré elektrické obvody na roztažitelných fóliích a jsou dokonce pájitelné, ale zvyšují odolnost pokaždé, když jsou nataženy. Nedávno tým z univerzity v Coimbře v Portugalsku vyvinul inkoust z tekutého kovu, který se dokáže natáhnout bez problémů s odporem stávajících inkoustů, což z něj činí slibný pár se substrátem Panasonic. Existují také určité ekologické výhody tiskových obvodů tímto způsobem oproti tradičnímu leptání a dokonce i frézování, protože vodivé materiály vkládáte pouze tam, kde je to potřeba.

Podívejte se na dřívější videa společnosti Panasonic ukazující některé z jejich demo obvodů, které zahrnují roztažnou anténu NFC sbírající elektřinu, i když je ponořená ve vodě, a LED matrici fungující při ohýbání, rolování a natahování. Desky plošných spojů se díky roztažitelnosti stávají odolnějšími a lze je použít i na místa, kde by bylo použití pevné desky plošných spojů nemyslitelné.

Foto: Panasonic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *