Dokonce i rostliny vydávají zvuky, ale lidské ucho je jen tak neuslyší

Výzkumníci z univerzity v Tel Avivu nedávno publikovali velmi zajímavý článek o zvucích, které zachytili ze „stresovaných“ rostlin. Ihned vyvolal na internetu rozruch tím, co to znamená, přičemž někteří naznačovali, že se jedná o raný aprílový žert. Zábavná část je, že novinkou není to, že rostliny vydávají hluk, ale spíše to, že to bylo poprvé, kdy byl hluk vydávaný rostlinami zachycen mikrofony umístěnými v určité vzdálenosti od různých rostlin.

Byl zaznamenán ultrazvukový hluk různých rostlin

Tento výzkum je založen na předchozích studiích pocházejících z let starých, jako jsou Tyree a Sperry, kteří v roce 1989 informovali o zranitelnosti rostlinného xylému (tkáň přenášející vodu) vůči kavitaci a embolii. Vzhledem k tomu, že funkcí xylemu je přenášet vodu a rozpuštěné živiny do horních částí rostliny, tvorba vzduchových bublin by byla negativní věcí pro přežití rostliny. Kdy a jak se kavitace v xylému vyskytuje, je relevantní, protože přímo ovlivňuje, jak dobře rostliny rostou.

Během těchto studií bylo hlášeno, že jev kavitace vytváří slyšitelné cvaknutí s řadou metod pro záznam (ultrazvukové) vyrobené energie, které popsali Cochard et al. v přehledovém článku z roku 2013 v Journal of Experimental Botany. Zde je třeba poznamenat, že za účelem měření kavitačního šumu je senzor obecně připevněn k listu nebo stonku, což zjevně představuje problémy s škálováním.

V Tel Avivské studii Itzhaka Khaita a kol. bylo strojové učení použito ke zlepšení detekce ultrazvukových zvuků z rostlin ve studii. S rostoucí kavitací, když je rostlina namáhána vodou nebo je poškozena, by ultrazvukový hluk z postižené rostliny také sloužil jako identifikovatelná charakteristika, což je něco, co tato studie potvrdila.

Potenciálním využitím je zde zjišťování příznaků rostlin namáhaných vodou a poškození hmyzem a jinými škůdci ve sklenících a podobných prostředích, což umožňuje řadě mikrofonů zachytit příznaky potíží bez nutnosti vizuální kontroly.

Foto: Univerzita v Tel Avivu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *