Mechanický GIF animuje za pomoci síly magnetů

Obrázky GIF zajisté znáte, to jsou takové ty obrázky, které vypadají jako videa, ale jsou to obrázky, které se skládají z více obrázků, které se překrývají v určité frekvenci. GIF na počítači jste zajisté už mnohokrát viděli, ale pravděpodobně jste ještě neviděli mechanický GIF.

Výroba za pomoci starého leteckého hardwaru

Co je na této věci ještě lepší, je to, že Mitch, alias Hack Modular, použil k výrobě velmi zajímavý starý letecký hardware. Narazil na sadu indikátorů v kokpitu letounu RAF z dob studené války, který používal magneticky poháněný hřeben a pastorek k otočení sady hranolových dílů do jedné ze tří poloh. Který ze tří zobrazených symbolů závisel na tom, které díly byly otočeny k pilotovi, byly to dobře viditelné displeje, které byly také uspokojivě cvakavé.

Po roztržce, ve které Mitch krátce diskutuje o mechanismu za těmito displeji, se pustil do přizpůsobení grafiky. Spíše než nudné výchozí hodnoty RAF zvolil tři snímky ze slavného filmu Horse in Motion od Eadwearda Muybridge. Po připojení svislých proužků z každého rámu na tři strany každého hranolu Mitch přišel s ovladačem pro displej. Mohl použít 555, ale vhodněji zvolil sériově zapojená relé, aby to udělala. Kondenzátory zpomalují spínací kaskádu a snímkovou frekvenci, otočný přepínač volí různé díly, aby kůň vypadal, jako by kráčel, klusal nebo cválal.

Celá věc vypadá skvěle namontovaná a v pěkném plastovém krytu. Video výše ukazuje kutila v akci a je to úžasné množství informací, které lze předat pouhými třemi snímky. Ačkoliv se může zdát, že jde o zbytečnou věc, jde o mistrovské dílo, které dalo velké množství práce. Zajisté má takový unikátní kousek i nějakou hodnotu.

Foto: Youtube screenshot

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *