EchoSpeech: Geniální brýle, které slyší i to, co neříkáte

EchoSpeech

Velmi často můžeme vidět někoho jít po ulici a sledovat, jak mluví sám se sebou. Dříve bychom ho považovali za blázna, dnes už většinou očima hledáme náhlavní Bluetooth zařízení, protože tušíme, že s někým hovoří. Ale brzy si možná budou lidé jen tiše povídat se svými brýlemi. Výzkumníci z Cornell University vyvinuli EchoSpeech, který používá senzory podobné sonaru v páru brýlí, aby sledoval, jak se vaše rty a ústa pohybují. Z těchto dat mohou zjistit, co říkáte, i když to ve skutečnosti neříkáte nahlas. Na video brýlí se můžete podívat níže.

Unikátní zařízení má řadu výhod

Metoda jako je tato má několik výhod. Jednak můžete mluvit příkazy i na místech, kde nemůžete mluvit nahlas do mikrofonu. Objevily se pokusy podobné HAL 9000, které umí odečítat ze rtů kamerami, ale to je náročné na energii a video bývá náročné na data.

Pro srovnání, EchoSpeech používá reproduktory a měniče s nízkým výkonem k tichému sběru skromného množství dat. Kromě pohodlí by tato technologie mohla být skutečným průlomem pro lidi, kteří z nějakého důvodu nemohou mluvit, ale mohou pohybovat rty a ústy.

Často jsme přemýšleli, zda hlasové povely ve stylu Star Treku nebudou na kostkové farmě z 25. století utrpením. EchoSpeech by mohl tento problém vyřešit, protože ve skutečnosti nemluvíte nahlas.

EchoSpeech

Google Glass nebyly příliš úspěšné, ale pro některé uživatele by mohly být životaschopné. Ještě lepší, pokud jsou integrovány s nějakým testovacím zařízením. Mnoho geniálních kutilů si dokáže udělat chytré brýle samo, ale pochopitelně je to jen malá část populace. Je pravděpodobné, že se s komerčně dostupnými chytrými brýlemi brzy setkáme na trhu, ať už půjde o brýle ve stylu EchoSpeech nebo o model od některého ze známých výrobců.

Foto: Youtube screenshot

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *