Renovace světlometů: Typy, vlastnosti a péče pro jejich optimální výkon

Světlomet

Přemýšleli jste někdy o světlometech, které vám zajišťují bezpečnost na cestách? Není to jen o tom, aby byla zavčasu a pravidelně prováděna renovace světlometů. Jde také o světlo, jejich specifické vlastnosti a další údržbu. Dnes se podíváme na světlomety pod drobnohledem.

Nezapomínejte na kvalitní autožárovky

„Velký vliv na kvalitu a množství světla vyzařovaného světlomety má i samotný zdroj světla, autožárovka. Kvalitní autožárovky nasměrují kužel světla s dostatečnou svítivostí na zamýšlené místo. Ty méně kvalitní může mít jiný jednotný, nepravidelný kužel a často jej nasměruje tam, kde není potřeba,“ dodává Ellen Benešová z Osramu.

Dříve se o tento světelný jev postaral silně rýhovaný povrchu skla difuzoru, který se používal. Dnes musíme dávat pozor, protože moderní světlomety s čirým, hladkým sklem propustí všechno světlo z autožárovky a nijak jej dál neovlivňují.

Údržba a péče o světlomety pro zajištění optimálního výkonu

Kromě čištění a renovace světlometů světel ve vozidle je důležité také jejich správné nastavení. Je to důležité dokonce velmi, protože pouze správně nastavená světla mohou být plně využita. Neměla by svítit příliš nízko (menší dosah světla = menší viditelnost) nebo příliš vysoko (oslňování ostatních účastníků silničního provozu). Světlomety necháváme pravidelně, a to minimálně dvakrát za rok (nejlépe před a po zimní sezóně) odborně seřídit a zkontrolovat. Optimálně seřízené světlomety by měly maximum světla vrhat do vzdálenosti 40 m před automobilem. Čistě vymezený světelný kužel by pak měl soustřeďovat světlo 75 až 100 m před vozidlo, kde ho řidič nejvíce potřebuje pro zaznamenání překážek. Dosvit do vzdálenosti až 200 a více metrů je zcela optimální. Jen pokud budete mít správně seřízené světlomety, můžete včas zaznamenat případné překážky na cestě, nebezpečí nebo nestandardní dopravní situace. Správné osvětlení také umožní vidět dobře na dopravní značky, cyklisty i chodce a umožní včas a bezpečně reagovat.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *