DARPA mění sen Nikoly Tesly o bezdrátové energii ve skutečnost

DARPA plánuje vytvořit infrastrukturu bezdrátového přenosu energie, která bude dodávat téměř nepřerušitelné napájení americkým vojenským základnám po celém světě. Plán spočívá v použití laserové technologie k přenosu elektřiny kolem planety. Před více než 100 lety to byl slavný sen Nikoly Tesly. Pokud by tato technologie, nazvaná příhodně POWER („ Persistentní optické bezdrátové energetické relé “), realizována, byla americká armáda méně závislá na kapalných palivech, jako je nafta a zranitelná elektrická vedení, která mohou být zachycena nebo sabotována nepřátelskými silami.

Proč armáda potřebuje tento přenos energie?

„Za prvé se změnilo prostředí a potřeba odolnějších metod transportu energie pro vojenské operace je na prvním místě,“ vysvětlil Col. Paul „Promo“ Calhoun v exkluzivním rozhovoru pro Popular Mechanics. Americké síly operují globálně jako jednotky speciálních operací, které zásoboval jako nákladní pilot C-17, od základen v Jihočínském moři až po iráckou poušť. Protože neexistuje jednoduchý způsob, jak je napájet, mnoho sil používá jejich radary, protidronové mikrovlnné zbraně, lasery nebo jiná energeticky náročná zařízení. A s každým dalším rokem se závažnost problému zvyšuje.

„Na technologické stránce bylo dosaženo významného pokroku v oblasti vysokoenergetických laserů, vlnoplochového snímání, adaptivní optiky, vysokohorských elektrických vzduchových platforem, bezpečnostních blokování a vysoce účinné fotovoltaiky laděné do úzkého pásma,“ vysvětluje Col. Calhoun.

„POWER je program vyzařující optickou energii,“ říká Calhoun. „Existují další potenciální způsoby přenosu energie, jako jsou mikrovlny, které hodláme prozkoumat v budoucích programech. Pro POWER je šířící se vlna laser [který] poskytuje schopnost dlouhého dosahu s vysokou propustností při přenosu ve vysokých nadmořských výškách. Relé přesměrovává energii laseru bez konverze a koncový uživatel pak tuto energii laseru přemění zpět na elektřinu pomocí monochromatické fotovoltaiky laděné do úzkého pásma,“ dodal.

Dalším kritickým kouskem skládačky budou také spolehlivá relé. „V návaznosti na tyto pokroky vidí DARPA významnou příležitost k revoluci v distribuci energie vyvinutím účinných relé. Tato relé umožní těmto stávajícím technologiím, aby se efektivně spojily a vytvořily odolnou, adaptivní, vícecestnou bezdrátovou energetickou síť,“ řekl Calhoun.

Obrázek: DARPA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *