Zvuk falešné závěrky zlepší zážitek u focení s moderními fotoaparáty

Moderní fotoaparát

Stisknout spoušť fotoaparátu a vyfotografovat snímek je jedním z nejlepších pocitů při fotografování. Když zachytíte každý rozhodující okamžik uspokojivým zvukovým „cvaknutím“, získáte skvělou hmatovou zpětnou vazbu. Ale tento punc focení už pomalu ztrácíme. Nejen proto, že smartphony u většiny lidí nahrazují fotoaparáty plné velikosti, ale také proto, že se stále více fotoaparátů vyrábí bez mechanických závěrek.

Když závěrku nahradí umělý zvuk

Vlajková loď Nikon Z9 a novější fotoaparáty Z8 se zcela zříkají tradičních závěrek, takže místo toho, abyste slyšeli a cítili mechanickou akci, buď neslyšíte vůbec nic, nebo je přehráván zvuk falešné závěrky. Nikon nedávno vydal firmware 4.0 pro Z9, který přidal spoustu nových funkcí, včetně dalších zvuků závěrky: pípnutí, zvuk podobný DSLR, klasické klapnutí z filmové éry a cvaknutí dálkoměru. Je krásné vybrat si svůj vlastní zvuk závěrky a získat tím radost z klasického focení i moderních technologií.

Možná, že všechny společnosti vyrábějící fotoaparáty by měly následovat příklad Nikonu a opřít se o něj dále a zároveň se s ním možná i trochu pobavit. Nikon Japan nedávno představil myšlenku přehrát kočičí mňoukání jako zvuk závěrky Z9.

Zajisté mnoho starších fotografů ocení více, když by uslyšeli cvaknutí založené na skutečných historických modelech fotoaparátů. Bezzávěrkové fotoaparáty a fotoaparáty s tichou elektronickou závěrkou nejsou pro každého, ale přesto se najdou okamžiky, kdy takovou funkci oceníte. Když fotíte svatební obřad, pohřeb nebo jakoukoliv jinou událost, kde se vyžaduje ticho, je dobré mít fotoaparát, který je tichý. Zajisté něco takového ocení i schovaný paparazzi, který fotí bulvární snímky a nechce být nikým zaregistrován.

Pokud jsou bezzávěrkové fotoaparáty naší budoucností ve fotografii, musí se společnosti vyrábějící fotoaparáty hlouběji zamyslet nad tím, co ztrácíme, stejně jako nad tím, co získáváme. Nechť nám dopřejí zábavu ze svérázných a historických zvuků závěrky a věnují více úsilí tomu, aby tato tlačítka závěrky byla co nejvěrohodnější. Společně s rozvojem telefonů už nyní mnoho fotografů odhodilo své zrcadlovky a kvalitní fotoaparáty. Snad bude tradiční focení populární i v budoucnu a nikdy nezmizí specifické cvaknutí při zmáčknutí spouště.

Obrázek: Pixabay.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *