Pravidelná údržba počítače – jak na ni?

Počítač je spotřebič, takže i on vyžaduje ke svému správnému chodu jistou dávku péče a údržby. Starost o počítač není nic složitého a současně je to jedna z nejzásadnějších věcí, která má vliv na výkon stroje a tak i na jeho životnost. Představujeme vám základní úkony, které byste měli provádět, pokud chcete po svém počítači maximální výkon a dlouhou výdrž.

Pomůže i štětec

Jak již bylo mnohokrát řečeno – největším nepřítelem počítačů (stejně jako ostatní jemné elektroniky) je prach. Jeho jemné částečky se totiž mohou dostat téměř kamkoliv a napáchat obrovské škody. Počítače i notebooky sice mají ventilátory, které pomáhají prach odstraňovat, to ale nestačí. Ventilátor neprofoukne všechny části, takže se prach může uvnitř počítače snadno usazovat. Pozor – prach může být i vodič – takže nadměrné množství prachu může způsobit i zkrat a tak i poničení celého hardwaru.

Počítač je proto nutné od prachu čistit. Stačí, když jednou měsíčně sundáte kryt a jemnými pohyby prach odstraníte ze všech míst, na která se dostanete. Zvláštní pozornost věnujte grafické kartě a chladiči. Od prachu vyčistěte také ventilátory. Na nich usazený prach může být příčinou vyšší hlučnosti přístroje. K čištění používejte výhradně jemný štětec nebo i malý kompresor. Nikdy ale nepoužívejte vysavač! Jeho tah je velmi silný a díky tomu byste mohli některé součásti hardwaru trvale poškodit.

Servis PC

Na software je třeba jít opatrně

Pozornost musíte samozřejmě věnovat i softwaru. Uvědomte si jednu zásadní věc – každý program, který používáte, má vliv na celkový chod počítače. Proto, ještě než něco do počítače stáhnete, uvažujte nad tím, jestli program skutečně potřebujete. Mezi základní úkony, které byste měli provádět pravidelně, patří – čištění registrů a defragmentace disku.

Registry jsou vlastně zápisy v systému Windows o tom, že byl program do PC nainstalován. Problém je ale v tom, že registry zůstávají v počítači natrvalo, a to i v případě, pokud již daný program vymažete. Nadbytečné množství registrů potom zpomaluje chod počítače, a proto je třeba je čas od času odstranit. Výborně k tomu poslouží například free program CCleaner. Čištění je vhodné provádět jednou měsíčně. Na podobném principu funguje i defragmentace. Defragmentaci je vhodné provádět minimálně jednou za půl roku. Při práci s počítačem byste měli myslet i na sebe – o možnostech, jak se chránit, jsme psali ve starším článku.

Co když je oprava nutná?

I když se o počítač staráte, může dojít k tomu, že se porucha objeví. V tomto případě je nutné rychle jednat a zajistit si řádný a kvalitní servis. Na opravy notebooků Brno se specializuje například ABAX servisní centrum s.r.o., které zaručuje profesionalitu a rychlost. Zajímavé je, že cenu opravy víte ještě před samotným zahájením prací, protože společnost provádí vždy vstupní diagnostiku. Kromě jiného zajišťuje ABAX servisní centrum s.r.o. i servis notebooků HP, Lenovo, Acer, Asus a dalších značek.

PR článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *