Unikly specifikace Intel Core i7 – 4930K

Ačkoliv high-endový procesor Intel Core i7 4930K má být v prodeji až příští měsíc, kompletní specifikace včetně ceny Vám však přinášíme již nyní.

Intel Core i7 – 4930K architektury Ivy Bridge-E se řadí do high-end segmentu, přičemž výkonnější bude už jen i7 4960x, jež má světlo světa papírově spatřit souběžně s 4930K. Jako základní model rodiny i7-49xxx je navržen zejména pro ty, kteří nyní běží na platformě Intel LGA 2011, tedy pro milovníky velmi výkonných systémů s možností přetaktování.

Ačkoliv formální zahájení prodeje má nastat až příští měsíc, o únik specifikací se postaral americký e-shop BLT.com, který má dokonce desítky kusů procesoru na skladě. Je možné si ho tedy už objednat. Právě podle specifikací uvedených na onom e-shopu můžeme potvrdit již dříve psané detaily, tedy šest procesorových jader s nominální frekvencí 3,4 GHz, 12 MB L3 cache, 1,5 MB L2 cache a 384 KB L1 cache.

Intel i7

Čip je vyroben 22 nm výrobním procesem, který je pro Ivy Bridge typický, bohužel však není známa spotřeba a počet tranzistorů. Samozřejmě nechybí podpora HyperThreading a Turbo Boost 2.0 s maximálním taktem 3,9 GHz. Mezi podporované technologie dále patří možnost virtualizace a funkce pro úsporu energie SpeedStep.

Co je ovšem zajímavé, stránka uvádí, jak už bylo řečeno, 29 procesorů skladem, tedy k okamžité expedici k zákazníkovi a další stovky kusů jsou na cestě. Zajímavá je také přesně stanovená cena, 609 dolarů (zhruba 11 700 Kč), a to znovu připomeňme, že Intel formálně čipy vůbec nikde neuvedl. Když srovnáme cenu se starším Core i7 – 3930K, tak Core i7 4930K vychází jen o málo dražší, přičemž nabízí také 6 jader a 12 MB cache. Právě starší Core i7 – 3930K, jakožto předchůdce nového modelu, se liší jen 32 nm architekturou Sandy Bridge-E a nominální frekvencí stanovenou na 3,2 GHz, tedy má i o něco vyšší spotřebu.

Jak se ale dalo očekávat, Intel tyto uniklé detaily nijak nekomentoval, pouze potvrdil, že cena bude velmi podobná jako u předchůdce chystaného modelu, ten je u nás k sehnání zhruba za 13 tisíc Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *