Chraňte své zdraví při práci na PC

Jistě jste se i vy setkali s problémem dlouhodobé práce na PC a s tím spojenými zdravotními problémy. Jak ale tento problém vyřešit a efektivně se chránit?

Doba, kdy před monitory počítačů seděla jen úzká skupina lidí (programátoři, grafici, …), je dávno pryč. Stále více povolání se bez sezení u počítače neobejde a starost o zdraví při této činnosti se stává masovou záležitostí. Správná prevence nás může chránit před komplikovanými lékařskými zákroky nebo dokonce zajistit lepší spánek. Přesně to je případ f:lux.

F:lux je utilita, která se stará především o naše oči, které jsou při práci namáhané zdaleka nejvíce a jejich jakékoli porušení může být nevratné. Jeho hlavní funkcí je vyvážení barevného spektra displeje tak, aby byly oči co nejvíce chráněny a udržoval se zdravý spánek. Podle vývojářů sice dnešní LED displeje fungují dobře přes den, když je venku světlo, ale co v 11 hodin večer nebo ve 3 hodiny ráno?

Celé úskalí práce na počítači spočívá v efektu modrého světla, který LED monitory produkují ve velkém. Tento efekt má vliv na biologické změny v našem těle – uvolňuje se serotonin a zadržuje melatonin. Serotonin je znám pro zvyšování aktivity v těle nebo menší počet úzkostných stavů a depresí, zatímco melatonin vyvolává spánek.

Rozhrani-flux

Vědci tvrdí, že negativní vliv modrého světla se projevuje právě v kvalitě našeho spánku, a doporučují se alespoň dvě hodiny před spaním vyhnout kontaktu s modrým světlem. Jeho účinky jsou totiž žádoucí především ráno, ne večer. Člověk, jenž přichází do styku s LED zařízeními těsně před spaním, má o poznání horší kvalitu spánku a ráno je ospalý a malátný. Ženy jsou na tento negativní efekt o něco více náchylné.

F:lux přichází s řešením, jak vliv modrého efektu minimalizovat. Při instalaci programu se automaticky zjistí poloha počítače, na kterém právě běží. Následně si f:lux dle souřadnic z dostupných informací zjistí čas východu a západu slunce, venkovní teplotu a denní dobu. Podle toho sníží jas na přijatelnou úroveň.

Instalaci zvládne opravdu každý. Navíc po ní není potřeba žádné další nastavení – f:lux sám zvolí adekvátní nastavení a spouštět se bude standardně již při startu systému. Program běží na pozadí a jeho činnost lze ve Windows zkontrolovat skrze panel ikon oznamovací oblasti. Velkou výhodou je, že software je šířen zdarma a verze existují jak pro Windows, Linux nebo Mac, tak i pro iOS. Utilitu je možné stáhnout přímo z oficiálního webu.

Pokud chcete něco udělat pro své zdraví, je f:lux určitě tou správnou volbou. Kladná hodnocení uživatelů svědčí o opravdu pozitivním dopadu na zlepšení dlouhodobé činnosti na počítači. Rozdíl bez použití a s použitím f:lux při práci je markantní.

1 Komentář

  1. Pingback: Pravidelná údržba počítače – jak na ni? | Prisma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *