Za urážku někoho na Facebooku do vězení

Setkali jste se někdy s urážkami vaší osoby na sociálních sítích? Útočník za to může být dokonce potrestán vězením. Je ale tento postup přijatelný?

Na ostrově Grenada, ostrovním státečku ležícím v Karibském moři a čítajícím 110 000 obyvatel, tamní zákonodárci vymysleli způsob, jak učinit přítrž dehonestaci na sociálních sítích (zejména pak na Facebooku a Twitteru). Řešení je jednoduché – uživatele za takové chování trestat. Vymizení všudypřítomných urážek je jistě věc veskrze pozitivní, má však i svou druhou, negativnější stránku.

Zákonodárci zřejmě svůj tah nedomysleli, když opomenuli platné právo každého člověka na svobodu projevu. To je tvrdý zásah a narušení základních principů demokratického a svobodného státu, jakým Grenada doposud byla. Navíc je zde riziko zneužití a odeslání urážlivého příspěvku z cizího účtu, což nemusí být tak úplně chyba majitele účtu, když vezmeme v potaz celkem časté úniky informací především z Facebooku (o jednom z úniků dat jsme psali zde). Navíc tento postup není nepodobný cenzuře, která může zasáhnout mnohem širší oblast, než jsou sociální sítě.

Jak uvedla tisková agentura Associated Press, za hanobení jména či urážku na cti může soud rozhodnout o pokutě ve výši až 37 000$ (zhruba 740 000 Kč) nebo trestu odnětí svobody ve výši až tří let. Grenada kromě toho také ztížila práci soudcům, kteří, jak se dá očekávat, budou nyní řešit předložené stížnosti za dehonestaci nebo nactiutrhačství. Navíc nelze objektivně posoudit, co je, nebo není urážka. Neexistuje jednotný metr posuzování a může se tak stát, že zpětně budou dotčeny oběti útoků kvůli nesprávnému rozsudku. I samotní obyvatelé Grenady jsou zvědaví, která slova a fráze bude soud posuzovat jako útočná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *