Černé pondělí pro Google Reader

Zpráva, již Google deklamoval dlouho předtím, se stala dnešním dnem skutečností. Provoz Google Readeru – zdaleka nejoblíbenější RSS čtečkybyl ukončen.

V březnu letošního roku Google (možná trochu nepochopitelně) oznámil svůj odchod z oblasti RSS čteček. Reader, jakožto jediný produkt Googlu v tomto segmentu, od té doby spíše jenom přežíval. Po celých osmi letech (služba byla spuštěna v roce 2005), kdy se Google Reader ocital na samotné špici, byl jeho konec naplánován na dnešní den – 1. červenec 2013.

Google službu spouštěl s velkou slávou. Najednou umožňoval všem uživatelům spravovat jednotlivé kanály, přehledně je třídit a zjednodušit a zefektivnit tak čtení nejnovějších zpráv, které se začaly v době spuštění rychle navyšovat. Běžný uživatel nestíhal projít všechny své oblíbené weby, aby si přečetl nově vydané články, proto vznikl Reader, který měl čtenáři poskytnout komfort i jednoduchost v jednom. Najednou ale přišel zvrat, který má v těchto dnech za následek zobrazení chybové hlášky a výzvu k zálohování vašich dat, jež se zobrazí po přihlášení do služby.

Chybová hláška Google Readeru

Readeru ublížila především expanze sociálních sítí (převážně Facebooku a Twitteru). Ty dodnes umožňují rychle (někdy až virálně) sdílet oblíbený obsah a dají se tak označit za jakési nové druhy RSS čteček. Největší zásah, který Reader poznamenal definitivně, pocházel kupodivu z vlastních řad. S nástupem sociální sítě Google+ v roce 2011 se změnila pravidla sdílení tak, aby byla podporována především nová sociální síť. Uživatele to sice popudilo a začali protestovat, nic s tím ale nedokázali udělat. Postupným zlepšováním Google+, který se v České republice přílišné popularity nedočkal, začal Reader postupně upadat, až byla společnost nucena ohlásit konec.

Ne všichni však, pokud si nechtějí nechat utéct žádnou novinku, služeb sociálních sítí využívají. Někteří uživatelé pořád dávají přednost klasickým RSS čtečkám. Mohlo by se zdát, že od nynějška budou mít smůlu – přece jenom svou činnost ukončil monopol mezi RSS čtečkami, ale i zde existují alternativy. Každý chce z nečekaně uvolněné pozice na trhu vytěžit co nejvíce. Před pár měsíci vývoj vlastní RSS čtečky oznámil Digg (článek, v němž jsme o vývoji referovali, naleznete zde) a nyní se přidalo Yahoo a několik dalších významných společností.

Na závěr můžeme Readeru popřát klidné spočinutí a doufat, že se nastalá situace nebude opakovat i v případě dalších služeb, jež Google provozuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *