Na mobilní trh přichází nový OS

Ve Španělsku se schyluje k nástupu prvního telefonu s operačním systémem Firefox OS na trh. Kolik bude stát a jaké má smartphone technické parametry?

Za prvním smartphonem s operačním systémem od Firefoxu stojí čínská značka ZTE. Čínský výrobce se spojil se španělskou pobočkou mobilního operátora Telefónica (v Česku známý jako O2) a začne podle dostupných informací nabízet model ZTE Open za 90 dolarů (zhruba 1 800 Kč) s předplacenou kartou od Telefónicy. Spolupráce s Telefónicou nikoho nepřekvapí – společnost stála již za prvními prototypy Firefox OS smartphonů, jež nesly označení Peak a Keon, které byly určeny především pro vývojáře. ZTE Open bude tak první masově prodávaný telefon běžící na Firefox OS.

O modelu Open bylo poprvé informováno v únoru na Mobile World Congress, kde byly krom jiného zveřejněny i technické specifikace zařízení. Ví se, že smartphone bude pohánět 1 GHz procesor od výrobce Qualcomm, bude disponovat 256 MB paměti RAM, 512 MB uživatelské paměti, 3,5 palcovým displejem, 3,2 megapixelovým fotoaparátem a podporou Wi-Fi a A-GPS. Podobné specifikace nabídne i další zařízení s podporou Firefox OS, a sice Alcatel One Touch Fire. Ten by se měl také zanedlouho dostat do prodeje. S dalšími modely by měly během tohoto roku přispěchat ještě LG, Huawei a Sony.

ZTE Open s Firefox OS

Firefox OS nemá malé cíle. Pomocí mobilních telefonů, jež tento systém budou podporovat, chce směle konkurovat platformě Android. Mezi zajímavosti patří, že aplikace, jež Firefox OS využívá, jsou napsány v HTML5. Kromě jiného nabízí i integraci Facebooku, Twitteru a samozřejmě Mozillu, prohlížeč od Firefoxu.

Španělsko není jedinou destinací, kde se ZTE Open a další modely budou prodávat. V plánu je i Kolumbie a Venezuela. Zde budou prodej zajišťovat opět tamní pobočky Telefónicy. Další operátoři, například německý Telekom nebo norský Telenor, se přidají v průběhu tohoto roku. Telekom plánuje 11. července uspořádat akci v Polsku věnovanou právě platformě od Firefoxu.

Nedávná šetření ukázala, že Firefox má dobře našlápnuto. Je tedy možné, že se stane opravdovým konkurentem pro Android nebo iOS. K tomu však ze strany Firefoxu povede ještě dlouhá cesta. Vše záleží jen na uživatelských ohlasech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *