10 nejlepších rozšíření pro Operu

Nedávno Opera oznámila vývoj nové verze prohlížeče a plány vrátit se opět na výsluní mezi browsery. Jak ale vybrat ty nejlepší pluginy, které rozšíří funkčnost nové Opery?

Kromě toho se tento prohlížeč vyvíjený norskou společností Opera Software ASA těší u uživatelů stále větší oblibě. Proto přinášíme seznam nejzajímavějších a nejužitečnějších doplňků (nejen) pro nejnovější verzi.

  • Tab Grouper – Tab Grouper dokáže pomoci zejména v situaci, kdy máte otevřených několik záložek najednou. V tu chvíli je zpřehlední tím, že jednotlivé záložky utřídí do skupin. Další funkcí je např. zavření duplicitních záložek.
  • LastPass – Známý doplněk, který taktéž podporuje i ostatní prohlížeče, existuje ve verzích pro Chrome, Firefox, Safari i Explorer. Právě multiplatformní (ať už z hlediska používaného prohlížeče, nebo operačního systému) použití je značnou výhodou. LastPass je však multifunkční doplněk, jehož hlavním úkolem je správa hesel – to zahrnuje generování nových hesel, jejich předepisování do odpovídajících formulářových polí – a ochrana dat na Vašem počítače. Dále oceníte i vytvoření několika profilů. Pro každý profil si můžete předepsat údaje, které se mají vyplňovat, a potom mezi nimi jednoduše přepínat. Zmíněné vlastnosti se hojně využívají při registraci webů do katalogů odkazů.
  • Gmail Checker – Používáte-li e-mail od Googlu, oceníte jednoduchost a zároveň efektivnost tohoto doplňku, který vedle adresního řádku (resp. vyhledávacího pole) zobrazuje logo Gmailu s počtem nepřečtených zpráv, aniž byste museli mít Gmail právě zapnutý.
  • Autocomplete – Vůbec existence rozšíření Autocomplete patří mezi největší slabiny Opery, neboť poskytuje (podobně jako LastPass) předepisování údajů, jež jste dříve v jiném formuláři již vyplnili. Jelikož tuto funkci Opera neposkytuje, jste nuceni pro podobné účely používat externí doplněk.
  • Translator – Translator velmi oceníte, pokud navštěvujete například zahraniční magazíny. Umožňuje překlad jak samostatných slov, tak celých vět. Můžete si vybrat, zda chcete k překladu používat v současné době zřejmě nejlepší překladač Google Translate, Bing Translator nebo třeba Pragma Translator a několik dalších. Příjemnou funkcí je automatická detekce jazyka. Tím pádem vyberete pouze jazyk, do kterého se má překlad provést.
  • NoAds Advanced – Pokud vás otravují všudypřítomné reklamy, můžete tomu učinit přítrž s NoAds Advanced. Dokáže blokovat externí skripty, vámi definované URL adresy, jakožto i další prvky webu. Alternativou k tomuto produktu může být rozšíření Opera AdBlock, které poskytuje obdobné funkce.
  • Looptube – YouTube je v současné době sice nejnavštěvovanější videoportál na světě, ale jeho tvůrci stále nějak zapomínají přidat do přehrávače tlačítko pro opakované automatické přehrávání. Přesně od toho tu je Looptube. Jakmile Looptube nainstalujete, tak se u každého videa vedle počtu zhlédnutí objeví Loop button, na nějž stačí kliknout a video se po skončení bude automaticky spouštět samo. V nejnovější verzi podporuje opakování videí, přehrávaných v HTML5 přehrávačích.
  • Opera Theme Creator – Nelíbí se vám defaultní vzhled Opery a rádi byste si jej přizpůsobili? S Opera Theme Creator to nebude žádný problém. Stačí, když najdete libovolný obrázek a použijete tento doplněk. Zobrazí se vám náhled, jak by vypadal vzhled Opery s použitím vybraného obrázku. Buď si vzhled můžete stáhnout nebo vyzkoušet a šířit ho poté dále.
  • AddThis – Rádi sdílíte obsah, ale musíte vždy složitě kopírovat odkazy, pokud web nenabízí tlačítka pro sdílení? Známá služba AddThis, poskytující servis právě v oblasti sdílení, vydala svůj doplněk pro Operu. Po rozkliknutí menu ihned vidíte služby, skrze něž můžete sdílet. Jsou zahrnuty ty nejznámější i ty méně známé. Zobrazované služby si můžete přizpůsobit tak, aby se zobrazovaly jen ty, které skutečně používáte. Stávající můžete nahradit novými z přednastaveného seznamu.
  • Validator – Poslední plugin nejspíše běžný uživatel nepoužije (užijí jej spíše HTML & CSS kódeři), přesto může být dobré ho znát. Validator poskytuje validaci té které webové stránky jedním kliknutím. Používá W3C standardy, proto jsou výsledky naprosto přesné.

Sice se nejedná o plugin – Opera má tuto funkci přednastavenou -, ale Turbo určitě využijete, pokud právě používáte pomalé připojení (zpravidla mobilní internet; dokáže šetřit FUP). Hlavním účelem je zrychlení načítání webových stránek, kdy požadavek na server projde ještě přes servery Opery, jež požadavek „předzpracují“. Při rychlém a stabilním připojení se nedoporučuje Turbo používat – funguje přesně naopak, než by mělo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *