Praktický návod jak udržet váš počítač v kondici. Nezapomínejte na antivir ani čištění klávesnice!

Čištění klávesnice

Abyste si užili výkon vašeho počítače co nejdéle, je potřeba mu věnovat trochu péče a pravidelné údržby. Zanedbaný počítač totiž velmi rychle ztrácí na výkonu. Co pro svůj počítač můžete udělat, aby vám dobře a dlouho sloužil?

Váš počítač potřebuje pravidelnou péči

Základem péče o počítač by mělo být jeho pravidelné čištění a základní údržba. Doporučujeme alespoň jednou za měsíc počítač opatrně vysát, abyste se zbavili nahromaděného prachu. Ten totiž může způsobovat přehřívání a snižovat životnost. Pokud chcete odstranit prach i z útrob počítače, je nejvhodnější obrátit se na profesionální servis.

Nezapomeňte na čištění klávesnice. Používejte speciální čističe s rozprašovačem, usnadní vám práci. Klávesnici stačí čistit jednou za čtvrt roku. Při čištění otočte klávesnici vzhůru nohama a opatrně vyklepejte nečistoty. Myslete i na údržbu příslušenství k počítači!

TIP: Na čištění displeje použijte speciální ubrousky, které displej nepoškrábou. V žádném případě k čištění nepoužívejte obyčejné ubrousky nebo utěrky.

Zálohujte a používejte antivirovou kontrolu

Dalším krokem k ochraně vašeho počítače je pravidelné zálohování důležitých dat a používání antivirového programu. Data byste měli zálohovat alespoň jednou týdně na externí disk nebo cloudové úložiště. Věnujte pozornost tomu, abyste poctivě zálohovali všechny dokumenty, fotografie a videa, na kterých vám záleží. Při obnově systému se vám budou hodit.

Používejte antivirus od renomované značky a nezapomínejte ho pravidelně aktualizovat a obnovovat licenci. Antivirové kontroly doporučujeme provádět alespoň jednou týdně. Ochráníte se tak nejen před viry, ale i jiným škodlivým softwarem. Abyste na kontrolu nemuseli myslet, ideálním řešením je naplánovat pravidelné skenování disku přímo v antivirovém programu.

Kromě antiviru je vhodné používat také firewall či programy proti spywaru a malwaru. Posílíte tím obranyschopnost svého počítače.

Optimalizace výkonu: Jak uvolnit místo na disku

S přibývajícím množstvím dat a aplikací se vám na disku hromadí spousta nepotřebných souborů. Vřele tak doporučujeme tu a tam smazat nepotřebné soubory a provést tak optimalizaci disku. Získáte volné místo, což zároveň pomáhá zrychlit běh operačního systému.

Pomoci může také občasná defragmentace disku, která zefektivní ukládání dat. Aby vše fungovalo, jak má, pravidelně aktualizujte software a ovladače. Sledujte také vytížení operační paměti. Pokud je trvale vysoké, zvažte do počítače přidat další RAM.

Investice do kvalitního příslušenství k počítači

K prodloužení životnosti vašeho počítače zásadní měrou přispívá i kvalitní a odolné příslušenství, jako jsou napájecí zdroje, myši, klávesnice a také brašny a batohy.

Při výběru se zaměřte na renomované a osvědčené značky, které najdete například u F-mobilu.

Klíč k dlouhé životnosti: pravidelný servis

Chcete-li, aby vám počítač sloužil po co nejdelší dobu, jednou za rok ho nechte zkontrolovat u odborníků. Servis odhalí případné problémy dříve, než počítač přestane fungovat úplně. Odborníci vám také poradí, které komponenty je vhodné vyměnit či modernizovat, abyste si udrželi dobrý výkon.

S trochou pravidelné péče a údržby vám počítač bez problémů vydrží mnoho let a investice do ní se vám tak bohatě vrátí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *