Když se ze zpravodajství stane pouhý bulvár

Notebook a noviny

Sledujete večerní zprávy nebo mainstreamová média na internetu? Zajisté vám neuniklo jejich zaměření na bulvární témata. Každý den proběhne příliš mnoho důležitých událostí na to, aby se o všech dalo informovat. Přesto by ve zpravodajství měla mít přednost témata, která upozorní na důležitý politický vývoj ve světě, války, převratné objevy nebo stav životního prostředí. Mnohem větší pozornost se však věnuje světu showbyznysu nebo nevýznamným reportážím. Lidé jsou kvůli tomu udržování v informační bublině a nedostane se k nim vše důležité.

Cílem je sledovanost/čtenost

Cílem mainstreamových médií není informovat, ale vydělávat. Zpravodajství se postupně změnilo na bulvár, u kterého je cílem šokoval a produkovat témata, která budou mít co největší čtenost nebo sledovanost. Vyšší zájem o témata vede k vyšším výdělkům za reklamu. Z mainstreamových médií se rovněž vytratila nestrannost. Čisté zpravodajství podá holé informace, aby si čtenář udělal obrázek a a názor. Hlavní média naopak cílí na emoce a vnucují názor prostřednictvím příběhů. Online redakce by měla být nezávislá.

Protipól maintreamových médií

Protipólem mainstreamových médií jsou svobodné a nezávislé weby podávající zpravodajství bez emocí, bez bulvárních nadpisů a v čisté podobě. Jelikož jsou pro mainstreamová média konkurencí, rády je označují nepěknými názvy jen proto, aby neztrácely přízeň čtenářů. Moc nezávislých serverů je dnes často omezována i zákony, které se snaží potlačit svobodu slova a demokratické vyjádření. Pokud vás zajímají informace, která vám běžná média nesdělí, sledujte portál Leakshare.org. Zajistí vám důležité informace a zprávy, která na hlavních médiích často nenajdete. Možná je nejvyšší čas opustit informační bublinu a zaměřit se na informace, které jsou skutečně důležité.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *