Podle nové zprávy mají aplikace pro duševní zdraví příšernou ochranu soukromí

Aplikace pro mentální zdraví mohou být nebezpečné.

Podle nové analýzy výzkumníků z Mozilly mají aplikace pro duševní zdraví horší ochranu soukromí uživatelů než většina ostatních typů aplikací. Tým zjistil, že aplikace pro modlitby měly také špatné standardy ochrany osobních údajů.

Co tým výzkumníků zjistil?

„Naprostá většina aplikací pro duševní zdraví a modlitby je výjimečně strašidelná,“ uvedla v prohlášení Jen Caltrider, vedoucí průvodce *Privacy Not Included od Mozilly. „Sledují, sdílejí a využívají nejintimnější osobní myšlenky a pocity uživatelů, jako jsou nálady, duševní stav a biometrická data.“

V nejnovější iteraci průvodce tým analyzoval 32 aplikací pro duševní zdraví a modlitby. Z těchto aplikací bylo 29 označeno varováním „Ochrana soukromí není zahrnuto“, což naznačuje, že tým měl obavy ohledně toho, jak aplikace spravovala uživatelská data. Aplikace jsou navrženy pro citlivé otázky, jako jsou stavy duševního zdraví, přesto shromažďují velké množství osobních údajů v rámci vágních zásad ochrany osobních údajů, uvedl tým v prohlášení. Většina aplikací měla také špatné bezpečnostní postupy, což uživatelům umožňovalo vytvářet účty se slabými hesly, přestože obsahovaly hluboce osobní údaje.

Aplikace s nejhoršími praktikami jsou podle Mozilly Better Help, Youper, Woebot, Better Stop Suicide, Pray.com a Talkspace. AI chatbot Woebot například říká, že shromažďuje informace o uživatelích od třetích stran a sdílí informace o uživatelích pro reklamní účely. Poskytovatel terapie Talkspace shromažďuje přepisy uživatelských chatů.

Místo pomoci vysávání osobních informací.

Tým Mozilly v prohlášení uvedl, že se několikrát obrátil na společnosti stojící za těmito aplikacemi, aby se zeptali na jejich zásady, ale odpověděly pouze tři.

Osobní, tradiční péči o duševní zdraví může být pro mnoho lidí těžké najít – většina terapeutů má dlouhé čekací seznamy a orientace v pojištění a nákladech může být hlavní překážkou péče. Problém se zhoršil během pandemie COVID-19, kdy stále více lidí začalo potřebovat péči. Aplikace pro duševní zdraví se snažily tuto mezeru zaplnit tím, že zdroje byly snadněji dostupné. Ale tento přístup by mohl přijít s kompromisem v oblasti ochrany osobních údajů, ukazuje zpráva.

„Fungují jako stroje na vysávání dat s aplikací pro duševní zdraví,“ řekl výzkumník Mozilly Misha Rykov v prohlášení. „Jinými slovy: Vlk v rouše beránčím,“

Obrázek: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *