Jak na registraci domény

Vybrali jste si vlastní doménu, kterou chcete zaregistrovat? Máte přehled o všech službách a možnostech, které registrátor nabízí? Poznejte detaily.

Zabezpečení vlastní domény

Mít vlastní doménu je příležitost, kterou byste si neměli nechat ujít. Pokud máte firmu, služby, produkty nebo cokoliv, co by se mělo dostat k zákazníkům, klientům nebo čtenářům, tak není čas čekat. Jednoduše si vlastní doménu pořiďte. Jak?

Možná by se zdálo, že stačí vymyslet název, vytvořit webovky a jít z kůží na trh. Vše však podléhá pravidlům, která řídí trh internetu a především domény na českém trhu. Tím organizátorem je CZ.NIC. Sdružení, které založilo českou doménu s koncovkou.cz a dál se o ní stará.

Péče spočívá například v tom, že hlídá veškeré registrace domén, aby vše proběhlo v pořádku a nevznikaly žádné duplicity. Proto se vždy setkáte pouze s jedním názvem domény. Název domény si vymyslíte vy sami. Nápad vložíte do systému WHOIS, který vám vyhledá, jestli stejný název již někdo nezaregistroval. Pokud ne, tak přes registrátora provedete registraci.

Asi vás hned napadlo, že registrace zřejmě probíhá přes CZ.NIC. Spousta zájemců si to myslí, ale CZ.NIC není přímým registrátorem domén.

Spravuje seznam ověřených registrátorů, přes které samotné registrace probíhají. Vezměte si třeba firmu TELE3. Je jedním z množství registrátorů na českém trhu. Poskytuje nejen služby registrace a řešení pro domainery, ale třeba i zabezpečení domén DNSSEC, webhosting a to dokonce webhosting zdarma, multihosting, SEO hosting, online DNS, atd.

Podívejme se blíž na samotné zabezpečení. Už jen to, že se jedná o doménu s koncovkou.cz vzbuzuje vysokou důvěryhodnost. Aby to však platilo i pro vaši doménu, tak je potřebné zaměřit se na zabezpečení DNSSEC.

DNSSEC je zkratka pro Domain Name System Security Extensions a jedná se o zabezpečení informací, které poskytuje DNS systém přímo v IP sítích proti spoofingu, tedy podvržení a manipulaci, která je s úmyslem uškodit.

Funkce DNSSEC zajistí, že informace získané z DNS jsou poskytnuté správným zdrojem, jsou úplné a jejich integrita nebyla nijak narušena. Pokud není doména zajištěna bezpečnostní funkcí DNSSEC, tak se může stát při podvržení stránek, že uživatel bude přesměrovaný zcela jinam bez toho, aby to jen tušil, a můžou být odcizené takové data jako kontakty, osobní údaje, informace k bankovním účtům a podobně.

Zajisté s vaší doménou nechcete zažít podobné fiasko a proto pokud spolupracujete s firmou, která zajištění DNSSEC neposkytuje, tak je čas vzít nohy na ramena a zajistit si služby jiným poskytovatelem, který kompletní zabezpečení zařídí.

Důležité je rozlišit zajištění zabezpečení, tedy z jakého pohledu bude zaváděné. Jsou totiž tři možnosti, a sice jako běžný uživatel internetu, provozovatel internetových služeb nebo přímo poskytovatel připojení k internetu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *