Investiční zlato jako obrana proti inflaci

Investice do zlata je vnímána jako zaručená investice již mnoho desetiletí a nákup zlatých slitků se ukázal jako vhodné řešení i v nejisté koronavirové době. Výsledkem zvýšené poptávky je skutečnost, že na trhu je v současné době zlatých slitků nedostatek. Jak postupovat, pokud se rozhodnete tímto způsobem uložit své úspory?

Investiční zlato je specifickou formou zlata, jež je vnímána v první řadě jako investiční nástroj fungující na podobném základu jako cenné papíry. Zlaté slitky nejsou kupovány ze sběratelských důvodů, ale jsou primárně vnímány jako investice k uložení papírových peněz.

Většina zlatých slitků na českém trhu má svůj původ ve Švýcarsku

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Z toho důvodu se lze na českém trhu setkat nejčastěji se zlatými slitky švýcarských rafinérií. Cena zlata razantně klesá v souvislosti s hmotností konkrétního kupovaného slitku i s celkovým objemem obchodovaného zlata. Dodávka investičního zlata je u nás v souladu s § 92 Zákona o dani z přidané hodnoty osvobozena od platby této daně.

Identické slitky jsou různými výrobci prodávány za odlišné ceny

Každý kupující by měl nákup zlatých slitků vždy důkladně uvážit, protože identické slitky se u různých prodejců prodávají za různou cenu. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu.“ Autorem tohoto citátu je Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz. Realita však bývá často poněkud odlišná. Cena zlata se mezi nejlevnějším a nejdražším prodejcem někdy liší i o deset procent, což již rozhodně nepředstavuje zanedbatelnou sumu. Sledovat cenu zlata na komoditní burze přitom nestačí, ale je třeba porovnávat i ceny různých prodejců navzájem. Ideální je taková volba prodejce, který je nejen levný, ale také dostatečně prověřený.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *