Hamiczech odpovídá – dá se vydělat na sociálních sítích?

skála

Travel influencer Hamiczech je známá pro své cestovatelské fotky a detailní cestovní recenze, věnuje se zejména propagaci hotelů. Procestovala většinu Evropy a navštívila i mnohé exotické destinace.

Cestování miluje od dětství, kdy ji rodiče brávali do bývalé Jugoslávie, na území dnešního Chorvatska. A Chorvatsko zůstalo pro Hamiczech jednou z nejoblíbenějších destinací dodnes. Pokaždé, když cítí známou vůni pobřežních borovic, moře a fíků, vzpomene si na dětství.

Hamiczech na svých cestách zažila mnohé. V roce 2005, když byla (při studiu na univerzitě) v USA na Work & Travel, konkrétně na Floridě, se svými přáteli okusili, jaké je „užít“ si hurkán na vlastní kůži. Katrina byla jedním z nejhorších hurikánů v historii, tehdy to nejhůře odnesl stát New Orleans. Na Floridě měl tehdy hurikán sílu kategorie 1, měli štěstí. Do New Orleans dorazil hurikán páté (nejhorší) kategorie.

Jak se Hamiczech dostala k sociálním sítím?

Protože v reálném životě je Hamiczech obchodník, rozhodla se zkusit udělat ze svého koníčku – cestování – další business. Zřídila si účet na Instagramu a začala na něj přidávat fotky ze svých cest. A lidé ji začali sledovat a podporovat. Kdyby Instagram podchytila od začátku, mohla být dnes zřejmě někde jinde, protože pak přišel Covid a moc se necestovalo. Instagram provozuje zhruba 3 roky, později si založila i cestovatelský Facebook a blog, kde píše podrobné recenze o navštívených hotelích a podrobné průvodce o navštívených místech. Protože ji sledují cestovatelé z celého světa, blog provozuje v rodném českém jazyce i v angličtině, aby si mohl číst každý. Stojí jí to mnoho času, zvláště, když má k tomuto koníčku i svou firmu, ale jí to prostě baví.

Dá se vydělat na sociálních sítích? Odpovídá Hamiczech:

„Každý začátek je těžký. Pokud nejste zrovna známá osobnost, proč by si Vás měl někdo vybrat k propagaci svých výrobků. Dle mě je dobré zaměřit účet na sociálních sítích na jedno hlavní téma a tomu se podrobně věnovat. Já přijímám spolupráce hlavně z oblasti cestování. Buď mi manažeři hotelů píší sami, protože se jim líbí má práce a mají zájem svůj hotel zviditelnit, nebo když chci já jet na nějaké konkrétní místo, píši na PR oddělení hotelů já. Musíte se připravit na to, že vás mockrát odmítnou. Manažeři (zvláště luxusnějších hotelů) jsou zavaleni stovkami mailů denně s žádostmi od influencerů o pobyty zdarma, musíte jim mít co nabídnout, musíte umět prodat svoji práci. Proč by si měli vybrat zrovna vás? Pokud napíšete jen strohý email s tím, že jste influencer a chcete pobyt zdarma, tak na odpověď ani nečekejte. Je vhodné k emailu s nabídkou připojit i svůj Media Kit se svými statistikami. Manažery nezajímá jen počet vašich sledujících, ti se dnes dají koupit, zajímá je i engagement (kolik lidí vaše příspěvky vidělo, kolika lidem se příspěvky líbí, kolik lidí je komentuje). I to se dá sice dnes koupit, nicméně to jde celkem lehce poznat, proto nedoporučuji do tohoto podvodu investovat, zničí vám to pověst, kterou máte jen jednu, a když vám Instagram účet zablokuje nebo dostanete shadow ban (Instagram neukazuje vaše příspěvky pod hashtagy, které jste uvedli, jste tedy co se týče hashtagů – klíčových slov – neviditelní), můžete začít znovu. Radši jděte krůček po krůčku a dělejte svou práci dobře a s láskou, jednou se vám to vyplatí, i když to třeba nebude hned. Abych odpověděla na dotaz – sociální sítě jsou jistě zajímavým nástrojem k výdělku, ale musíte i něco umět, a hlavně tvrdě pracovat, zadarmo vám nikdo nic nedá. Pokud má někdo mylnou představu o tom, že bude influencer nebo youtuber, bude vydělávat těžké peníze a nebude muset hnout prstem, tak to je dost na omylu. Když promuji hotel, pro mě to jsou dny a dny práce, není to dovolená zdarma, jak se mylně domnívají i někteří hoteliéři a všichni ti, co si to nikdy nezkusili. Spolupráce z oblasti cestování se mi i mnohem lépe navazují se zahraničními klienty, než s Čechy, tady taková forma propagace pořád není úplně zvykem. Takže všem začínajícím držím palce, odměna za vaši píli se jednou dostavit musí!“

Pokud také rádi cestujete, inspirujte se tipy od Hamiczech na:

Instagram: @hamiczech

Facebook: @hamiczech.tips

Youtube: @hamiczech

Travel blog: http://www.hamiczech.tips/

Zdroj obrázků: Hamiczech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *