Co je to IP kamera?

Zvažujete instalaci bezpečnostních kamer, ale nejste si jistí, který typ by mohl být pro firmu ideální? Co takhle zařízení se snadnou instalací, flexibilním umístěním a s přístupem ke streamu odkudkoliv? To přesně nabízí IP kamera. V článku vám objasníme, jaké typy IP kamer existují a jak fungují.  

Jak funguje IP kamera? 

IP kamera využívá k digitálnímu přenosu internet nebo Wi-Fi. Oproti analogové kameře tak nepotřebuje být propojená s monitorovacím zařízením pomocí koaxiálních kabelů. IP kamerové systémy se tak považují za flexibilnější

Za výhody IP kamer považujeme: 

  • Snadnou instalaci a flexibilitu v umístění. 
  • Přístup na dálku z chytrého zařízení. 
  • Přenášení obrazu na velkou vzdálenost. 

Co je to otevřený a uzavřený systém IP kamery? 

IP kamery mohou fungovat v rámci uzavřeného nebo otevřeného systému. Otevřený systém umožňuje přístup k obrazu komukoliv. Tyto kamery se často používají například pro sledování dopravy, stavby nebo počasí v jednotlivých krajích. 

Naopak v uzavřeném systému VSS (známém také pod zkratkou CCTV), nemá k obrazovému záznamu přístup nikdo cizí. Slouží tedy pouze pro účely zabezpečení. 

Typy IP kamer 

IP kamery mohou být připojené k síti prostřednictvím Wi-Fi nebo LAN sítě. IP kamera s Wi-Fi připojením pak umožňuje větší flexibilitu při umístění, avšak je náchylnější k případnému rušení signálu. 

Kamery připojené es síťový LAN kabel pak mají stabilnější připojení. Ani u těchto kamer nemusíte pro napájení přivádět další kabely, stačí vám pouze síťový kabel PoE. Ten slouží pro napájení i přenos dat současně. 

Snímaný obraz se primárně odesílá na vzdálené úložiště, některé modely IP kamer však disponují slotem na paměťové karty. Dokážou tak uchovat až desítky hodin záznamu. 

IP kamery můžeme rozdělit na: 

  • Fixní – tyto IP kamery snímají pouze místo, na které je zamíříte. 
  • PTZ – tento typ kamer můžete otáčet, naklápět a stream zoomovat. Všechno ovládáte vzdáleně prostřednictvím telefonu, počítače či tabletu. 

A rozlišovat je můžeme i na základě místa používání: 

  • IP kamery vnitřní – bývají často menší a estetičtější. 
  • IP kamery venkovní – jsou přizpůsobené nepříznivému počasí. 

Některé IP kamery mají navíc funkci bližšího přiblížení díky zabudovanému zvětšovacímu sklíčku, LED světlo pro osvětlení prostoru, detekci pohybu a vestavěný mikrofon

Jak připojit IP kameru přes Wi-Fi? 

Nejprve aktivujte Wi-Fi na vašem zařízení a na IP kameře stiskněte tlačítko pro vyhledání Wi-Fi sítě. Ze seznamu dostupných sítí vyberte tu vaši a zadejte správné přihlašovací údaje. Po tomto kroku by se měla kamera úspěšně připojit. 

Poté už vám stačí se pouze přihlásit do uživatelského rozhraní kamery pomocí webového prohlížeče na svém zařízení, kde si budete moct nastavit rozlišení obrazu, záznam videa a způsob ukládání

IP kamery nabízejí efektivní způsob monitorování firem i domácností. Díky jednoduché instalaci, možnosti flexibilního umístění a přístupu na dálku z chytrých zařízení jsou oblíbenou volbou pro ty, kteří chtějí zajistit bezpečnost svého majetku s minimální námahou

Zdroj náhledové fotografie: NongAsimo / Stock.adobe.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *