České děti trpí úzkostmi a depresemi. Na vině je mobil i počítač

Stále více českých dětí se potýká s úzkostmi a depresemi. Na rozdíl od let minulých ale není na vině jejich rodinné zázemí či školní prostředí, nýbrž technologie.

Dětství ve 21. století

Pamatujete si na doby, kdy jste v dětství trávili čas s dětmi z okolí a běhali jste venku, hráli si s míčem a domů jste se vrátili celí udýchaní a špinaví od hlavy až k patě? Mnoho současných českých dětí ovšem takové dětství nepozná. Jakmile totiž dostane svůj první mobil, ztratí zájem o dění kolem sebe a postupně začne propadat závislosti. Vyrůstání v době moderních technologií má tak svou stinnou stránku, která se dostává na povrch.

Alarmující statistiky

Podle průzkumů totiž téměř polovina českých dětí trpí úzkostmi a depresemi. Výsledky Národního monitoringu duševního zdraví dětí jsou skutečně alarmující. Čeští deváťáci dopadli v průzkumu hůř, než se předpokládalo – 40 % z nich totiž vykazuje známky střední až těžké deprese. O deset procent deváťáků méně trpí úzkostmi.

Rozdíly mezi chlapci a dívkami

Při bližším zkoumání výsledků je možné si povšimnout toho, že deprese a úzkosti svazují častěji dívky než chlapce. U dívek se úzkosti a deprese vyskytují dokonce dvakrát častěji.

Vliv moderních technologií na dětskou psychiku

Určitě vás napadlo, že důvodem, proč tolik školáků trpí úzkostmi a depresemi, je nadměrné používání mobilního telefonu, počítače a celkově čas, který děti tráví mimo realitu. Bohužel je to pravda. Chlapci tráví několik hodin denně hraním počítačových her, dívky tráví čas na sociálních sítích. Právě příliš častá konzumace obsahu sociálních sítí může mít na dospívající dívky negativní dopad, protože se mohou porovnávat s mnohdy nedosažitelnými ideály krásy.

Jak moderní technologie ovlivňují chování dětí doma i ve škole

Čas strávený na počítači a mobilním telefonu může následně negativně ovlivnit chování dětí doma i ve škole. Postupně dochází k problémům s komunikací, protože děti nejsou zvyklé povídat si s kamarády. To vede k sociální izolaci, ke které se následně může přidat i ztráta zájmu o dosavadní koníčky. Tím se ovšem dítě dostane do bludného kruhu. Čas, který by dříve trávilo na kroužcích, tráví na počítači a telefonu a jeho úzkosti se ještě více prohlubují.

Jak poznat, že se dítě trápí a jak mu pomoci?

Trápí se vaše dítě? Porovnejte následující příznaky úzkostí a deprese s tím, jak se váš potomek chová. Mezi nejčastější projevy patří:

  • bolesti hlavy a břicha bez zjevné příčiny
  • podrážděnost
  • nepřiměřené reakce až agresivita
  • hyperaktivní chování
  • ztráta zájmu o dřívější koníčky
  • smutek
  • plačtivost
  • přecitlivělost
  • negativní myšlenky
  • sebepoškozování

Pokud si všimnete, že vaše dítě vykazuje některé znaky deprese či úzkosti, okamžitě jednejte a vydejte se do ordinace dětského psychologa či psychiatra. Deprese a úzkosti jsou dědičné, a proto se mějte na pozoru i tehdy, pokud se ve vaší rodině deprese v minulosti vyskytla.

Prevence rozvoje duševních poruch

Protože výskyt znaků deprese a úzkostí je mezi dětmi vysoký, Národní ústav duševního zdraví chystá řadu preventivních opatření. Duševní onemocnění totiž nejčastěji vznikají právě v dětském věku a člověk si je následně nese do dospělosti. Aby ovšem duševní pohoda Čechů stoupla, je nutné zapojit do práce více dětských psychologů a psychiatrů, kterých je ale bohužel nedostatek.

Úzkosti a deprese nepostihují pouze dospělé, ale bohužel se nevyhýbají ani dětem. Podle nejnovějších průzkumů se téměř polovina českých deváťáků potýká s depresemi a celá třetina vykazuje známky úzkostí. Velký podíl na tom má pravidelné používání chytrých telefonů a dalších přístrojů s přístupem k internetu, kde české děti tráví celé hodiny.

Zdroj textu: www.addp.cz, www.nudz.cz

Zdroj foto: www.freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *