Žena získala ucho z 3D tiskárny, která použila lidské buňky

lidské ucho

Bylo by hezké se dožít doby, ve které si můžeme nechat vytisknout poškozené orgány nebo jiné části těla. Je možné, že je tato doba za dveřmi. Lékaři úspěšně transplantovali 3D vytištěné ucho vyrobené z lidských buněk ženě narozené se vzácnou deformací ucha. Nedávno to oznámila společnost 3DBio Therapeutics, zabývající se regenerační medicínou. Transplantace byla součástí první klinické zkoušky technologie a její úspěch znamená velký krok vpřed pro tkáňové inženýrství.

Revoluce v medicíně

„Pokud vše půjde podle plánu, způsobí to revoluci ve způsobu, jakým se to dělá,“ řekl listu The New York Times Arturo Bonilla, chirurg na rekonstrukci uší, který vedl tým provádějící zákrok.

Jen pro představu, přibližně 1500 dětí narozených ročně v USA má mikrotii, stav, kdy jedno nebo obě uši jsou nedostatečně vyvinuté nebo úplně chybí. Společnost 3DBio Therapeutics má probíhající klinickou studii s 11 účastníky, kteří testují své ucho AuriNovo, personalizovaný tkáňový implantát, který má u těchto pacientů nahradit chybějící ucho.

Pacienti s mikrotiem mají typicky uši vyrobené z žeberních štěpů nebo syntetických materiálů. Místo toho tento experimentální proces zahrnuje odebrání biopsie ze stávajícího ucha pacienta a vytažení buněk chrupavky. Tyto buňky jsou pak pěstovány a 3D vytištěny do tvaru pacientova ucha. Ucho po celý život pacientů regeneruje chrupavku, a protože je vyrobeno z jejich vlastních buněk, je méně pravděpodobné, že bude odmítnuto, uvedla společnost pro The New York Times.

Pro pokrok v transplantační technologii to byl zatím významný rok. V lednu dali lékaři pacientovi transplantaci srdce s prasečím srdcem, ačkoli pacient o několik měsíců později zemřel. Další výzkumné skupiny pracují na 3D tištěných plicích a 3D tištěných krevních cévách. Vedoucí pracovníci z 3DBio Therapeutics řekli The New York Times, že si myslí, že jejich technologie by mohla potenciálně tisknout další části těla, jako jsou nosy a nakonec i složité orgány, jako jsou játra a ledviny.

Uši jsou jednodušší než orgány a na rozdíl od jater nejsou nutné k udržení lidí naživu, takže k této potenciální budoucnosti to bude dlouhá cesta. „Ale je to realističtější, pokud máte sluch,“ řekl deníku The New York Times Adam Feinberg, profesor biomedicínského inženýrství a materiálové vědy a inženýrství na Carnegie Mellon University.

Obrázek: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *