Zapojte se i vy do boje proti koronaviru. Je to snadné

Bez počítačů se dnes objede jen málokterá profese. Vědci do této skupiny rozhodně nepatří. Naopak, velká část z nich potřebuje ke svému výzkumu superpočítače s výkonem mnohanásobně vyšším, než mají ty nejnadupanější osobní počítače. Ne vždy je ovšem využití takového stroje možné, a ne vždy je také vzhledem ke specifikám výzkumných projektů efektivní.

V roce 2002 proto vyvinul tým na univerzitě v Berkeley program známý pod zkratkou BOINC, který je v současnosti lokalizovaný pro všechny běžně využívané operační systémy. BOINC umožňuje distribuovat výpočty mezi jednotlivé na sobě nezávislé osobní počítače zapojených dobrovolníků. Jejich síť pak celkovým výkonem hravě předčí velké superpočítače a je k dispozici vědeckým týmům z celého světa.

Folding@Home: Buďte jedním z milionu

Svůj výpočetní výkon můžete poskytnout také na výzkum léku proti koronaviru, a to v rámci projektu Folding@Home. Ten sice nevyužívá přímo program BOINC, neboť jde o konkurenční platformu Stanfordské univerzity, pracuje však na stejném principu. Folding@Home si vytyčil velmi odvážný cíl – chce získat jeden milion zapojených uživatelů. Vzhledem k současné situaci je však reálné, že na tuto metu dosáhne.

Zapojit se do projektu můžete snadno i vy. Je k tomu třeba nainstalovat software provádějící výpočty, který je ke stažení přímo na stránkách projektu. Nastavení je velmi intuitivní a k dispozici jsou také videa s návody.

Pomáhat můžete i jinde

Nemáte-li z jakéhokoli důvodu v úmyslu podpořit projekt Folding@Home, existuje celá řada dalších programů, do nichž můžete přispět nevyužívaným potenciálem vašeho domácího či pracovního počítače. Tyto čtyři patří v rámci programu BOINC k nejznámějším:

  • MilkyWay@home sestavuje model Mléčné dráhy
  • SETI@home pátrá po mimozemských civilizacích
  • GPUGRID/PS3GRID studuje vlastnosti biomolekul
  • LHC@home simuluje oběhy a srážky částic v částicovém urychlovači v CERNu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *