Facebook oznámil mimosoudní vyrovnání s bývalými moderátory obsahu

Zhruba deset tisíc bývalých a v některých případech i současných zaměstnanců Facebooku si rozdělí 52 milionů dolarů, tedy zhruba jednu a čtvrt miliardy korun. Kalifornský gigant dále uvedl, že se zavazuje moderátorům obsahu poskytovat další nefinanční podporu i nadále. Jedná se zejména o psychoterapii a psychiatrickou péči, neboť celá řada z nich trpí posttraumatickou stresovou poruchou.

Traumatizující podívaná

Na první pohled může být zvláštní, že si zaměstnanci z moderních klimatizovaných kanceláří odnesli coby „pracovní úraz“ poruchu, kterou obvykle trpí váleční veteráni nebo oběti přírodních katastrof. Avšak práce moderátora pro globální sociální síť jako je Facebook skutečně může být traumatizující. Příčinou nejsou ani tak o vulgární slovní projevy diskutujících nebo všudypřítomné fake news, ale livestream a videa s brutálním obsahem. Facebook díky svým moderátorům zablokoval reálná videa, která zachycovala například:

  • Pokusy o sebevraždu, včetně dokonaných
  • Umírající civilní oběti ozbrojených konfliktů
  • Popravy rukojmích
  • Týrání a zabíjení zvířat

Umělá inteligence stresem netrpí

Aby mohli moderátoři obsah zablokovat, museli jej pochopitelně nejprve zhlédnout. Facebook se proto bude více spoléhat na umělou inteligenci, respektive automatizované algoritmy, které mají nevhodný obsah všech kategorií odhalovat. V tomto kontextu je dobré zmínit, že Facebook kromě výše zmíněných videí v poslední době brojí také proti fake news, phishingu a podobným nekalým aktivitám.

Bradavková válka

Kritici restriktivního postupu Facebooku nicméně namítají, že umělá inteligence dělala chyby v minulosti a bude je dělat i nadále, což postihne celou řadu řádných uživatelů. A pomáhají si příkladem, který rezonoval i českým internetem. Facebook například několik let systematicky mazal a cenzuroval fotografie, na nichž byly viditelné ženské bradavky. Případně cokoli, co bradavku připomínalo. Už tehdy byl proces do značné míry automatizovaný a docházelo k chybám, kdy byly smazány zcela nezávadné snímky. Fotografie žen s odhalenými ňadry jsou každopádně již po tlaku veřejnosti povoleny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *