YouTuber vytvořil chodící obrněný transportér AT-AT ze Star Wars

at at

Strojní inženýr James Burton byl inspirován k vytvoření lepší, chodící verze hračky All Terrain Armored Transport (AT-AT) z původní trilogie Star Wars. AT-AT jsou nesmírně oblíbené hračky u fanoušků raných filmů Star Wars, s oficiálně licencovanými stavebnicemi Lego AT-AT, které stojí na trhu kolem 850 dolarů, tedy téměř 20 tisíc korun. Ve filmové franšíze tvořili fiktivní AT-AT součást imperiálních sil, armády Galaktického impéria.

Pro někoho směšný stroj, pro jiné hit

Kultovní série filmů je již dlouho uznávána pro své speciální efekty a zásluhy za tyto efekty se připisují týmu ILM (Industrial Light & Magic), který byl zodpovědný za mnoho imaginativních fiktivních technologií představených ve filmech, včetně kolosálních obrněných transportérů AT-AT, které se zlověstně potulovaly po ledových pláních planety Hoth ve filmu Impérium vrací úder.

Jejich popularita a jedinečný vzhled inspirovaly mnoho hračkářských společností k vytvoření replik AT-AT. Někteří roboti se chlubili dokonalými funkcemi, ale jen velmi málo z nich dokázalo chodit bez výrazné pomoci dítěte, které je ovládalo. Velké tělo a dlouhé nohy AT-AT způsobují, že je velmi nevyvážený a je pravděpodobné, že se každou chvíli převrhne. Bývalý designér hraček, robotický a strojní inženýr však nedávno vytvořil z nelicencované hračky AT-AT plně funkčního čtyřnohého chodícího robota.

Podívejte se, jak James Burton mluví o vytvoření lepší hračky AT-AT ve videu YouTube níže:

Sestavení AT-AT

„Znamená to, že AT-AT budou fungovat, pokud Star Wars filmy byly skutečné.“ Ve skutečnosti byste mohli jednoho poslat do bitvy a ono to půjde,“ říká James ve videu.
Inženýr zdůrazňuje, že robot je statisticky stabilní, takže může zvednout jednu nohu ze země a přitom stát, aniž by musel nohu znovu pokládat, aby udržoval rovnováhu.

James Burton v minulosti postavil několik verzí čtyřnohých robotů. Začal s dvounohým robotem, gonkovým droidem z Hvězdných válek, který chodil na dvou nohách.

Burton a AT-AT

Burton upravil původní design hračky tak, že ji zrekonstruoval jako robota pomocí technologie 3D tisku. Robot je vybaven čtyřnohým pohybovým systémem, přičemž každá noha je poháněna třemi servomotory, které přispívají k jeho pohybu.

„Myslel jsem si, že když dokážu vyrobit něco, co chodí na dvou nohách, pak by čtyři nohy měly být snadné, ale co jsem nezvažoval, bylo to, že gonk droid má velká plochá chodidla a typičtí robotičtí psi mají mnohem menší špičatá chodidla, což je důvod, proč mi trvalo tolik verzí, než jsem vyrobil robotického psa, který dobře chodí,“ řekl Burton.

Burton použil desku Arduino Mega 2560, která sloužila jako řídicí systém pro servomotory.

Toto nastavení umožnilo desce přijímat příkazy přes rádiový přijímač DSM pomocí univerzálního dálkového vysílače DSM, říká ve videu.

Filmová realita

Původně bylo AT-AT čtyřnohé transportní a bojové vozidlo používané imperiálními silami ve Star Wars. Na rozdíl od Burtonova návrhu je model Star Wars vysoký více než 20 metrů, s pancéřováním odolným proti výbuchu, „tyto masivní konstrukce se používají jak pro psychologický efekt, tak pro taktickou výhodu,“ uvádí databanka Star Wars.

Burtonova verze nemusí identicky připomínat Star Wars AT-AT, ale její funkce chůze jsou pozoruhodně podobné. Výrobce robotiky zveřejnil všechny cenné zdroje včetně souborů CAD (Computer-Aided Design) a doprovodného kódu na GitHubu pro začínající stavitele.

Obrázky: James Burton / Youtube

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *