Rondo otevře v Thajsku největší továrnu na baterie na světě

Tepelné baterie Rondo Heat Battery dokážou přeměnit přerušovanou větrnou a solární energii na nepřetržité, vysokoteplotní a levné teplo pro průmyslové použití. Jejich výrobcem je společnost Rondo Energy. Nedávno odhalila plány na rozšíření své továrny na působivou kapacitu 90 Gwh. Ve spojení se Siam Cement Group (SCG) se továrna se sídlem v Thajsku stane největší továrnou na baterie na světě.

Dekarbonizace průmyslového sektoru

Tepelná baterie Rondo, přezdívaná „Brick toaster“, je významným skokem vpřed ve snaze dekarbonizovat průmyslový sektor. Tato tepelná baterie, složená ze snadno dostupných materiálů, jako je kyslík, křemík, hliník a železo, uchovává elektrickou energii jako teplo v žáruvzdorných cihlách – technologie, která se používá po staletí v průmyslovém skladování tepla. Podle společnosti Rondo mohou její tepelné baterie přeměnit přerušovanou větrnou a solární energii na nepřetržité, vysokoteplotní a levné teplo pro průmyslové použití.

Jak baterie Rondo fungují
Jak baterie společnosti Rondo fungují?

Očekává se, že plánované rozšíření výroby posílí různá odvětví, od těžby a zpracování kovů až po výrobu paliv a potravin v zařízeních po celém světě. Pavel Molchanov, energetický analytik společnosti Raymond James, uznává význam skladování elektrické tepelné energie a uvádí: „Ukládání elektrické tepelné energie může hrát užitečnou roli při řešení potřeb průmyslového sektoru, který se pomalu dekarbonizuje. z hlediska energetické bezpečnosti stojí za zmínku, že tato technologie se vyhýbá používání vzácných a drahých materiálů.

Čistší baterie

To, co odlišuje tyto tepelné baterie, je jejich schopnost ukládat a odvádět teplo bez potřeby hořlavin, kritických minerálů, toxinů nebo kapalin. Díky využití energie baterií Rondo Heat Batteries může solární a větrná energie dodávat nepřetržité průmyslové teplo s nulovými emisemi uhlíku za nižší cenu než tradiční fosilní paliva – což je pro průmysl po celém světě zásadní změna.

Tyto baterie se mohou pochlubit skladovací kapacitou přes 1 MWh na metr čtvereční, což zajišťuje optimální využití plochy v průmyslových zařízeních. Rondo zdůrazňuje, že jejich baterie lze bez problémů integrovat do stávajících zařízení pro procesní ohřev, což vede k výraznému snížení emisí, aniž by vyžadovaly kompletní generální opravu továrny. Navíc se očekává, že tyto baterie budou fungovat po dobu více než 40 let bez jakéhokoli snížení výkonu.

Podle organizace Our World in Data se sektor těžkého průmyslu ukázal jako jedna z nejnáročnějších oblastí pro dekarbonizaci, neboť představuje přibližně 5,7 % celosvětových emisí. S plánovanou kapacitou 90 GWh se ročně sníží odhadem 12 milionů tun emisí oxidu uhličitého. Abychom to uvedli do perspektivy, odpovídá to odstranění více než 4 milionů vozidel poháněných benzínem ze silnic každý rok.

Jeremy Keller, SVP společnosti Rondo Energy, zdůrazňuje pozitivní dopad: „Naše studie zákaznických zařízení ukazují 50% až 90% snížení emisí a snížení provozních nákladů o 30% nebo více.“

Společnost Rondo zajistila významný milník na začátku roku 2022 uzavřením kola financování série A ve výši 22 milionů USD vedeného společnostmi Breakthrough Energy Ventures a Energy Impact Partners. Tato finanční podpora posiluje odhodlání společnosti vyvíjet tepelné baterie s obnovitelnými zdroji energie, které minimalizují uhlíkovou stopu průmyslových procesů.

John O’Donnell, generální ředitel Rondo Energy, řekl: „Dekarbonizace průmyslového tepla je trh za biliony dolarů, který vyžaduje mnohem více skladování než elektrická síť. Technologie je tu teď. Poptávka je tady teď. Toto plánované rozšíření znamená, že kapacita je tu teď také.“

Obrázky: Rondo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *