YouTube: Videím s nepravdami o koronoviru roste sledovanost

Streamovací služby mají v době celostátních karantén žně. Sledovanost roste také YouTube, která však hlásí i jednu nepříliš dobrou zprávu. Více než čtvrtina nejsledovanějších videí o koronaviru na této platformě obsahuje nepravdivé nebo zavádějící informace o nemoci, případně o preventivních opatřeních proti jejímu šíření. Celkový počet zhlédnutí těchto videí už překročil hranici 62 milionů.

Naopak dobrou zprávou je, že populární server využívají k informování veřejnosti stále častěji také vlády, ministerstva a oficiální instituce. Obsah jejich videí vesměs hodnotí odborná veřejnost jako zdařilý a fakticky správný.

Kdo za mylnými informacemi stojí?

Z nejsledovanějších videí s nesprávnými nebo zavádějícími informacemi bylo:

  • přibližně každé třetí vytvořeno autory zpravodajské zábavy, takzvané infotainment
  • zhruba každé čtvrté z dílny oficiálních národních zpravodajských agentur a obdobných subjektů
  • jedno za čtyř z běžných zpravodajských serverů
  • zbývajících přibližně 13 % mají na svědomí nezávislí tvůrci obsahu, obvykle jednotlivci nebo malé skupiny osob

Spolupráce se zdravotnickými organizacemi

YouTube se v současnosti snaží poskytovat včasné a užitečné informace každému, kdo je potřebuje. Videa, která svým obsahem porušují oficiální COVID-19 politiku platformy, jsou postupně odstraňována. Uživatele se zájmem o detailnější informace o koronaviru pak YouTube přesměrovává na národní i mezinárodní zdravotnické organizace, jejichž zprávám a reklamám již platforma zajistila desítky miliard zobrazení.

Administrátoři a moderátoři YouTube však bohužel nemají možnost podrobně procházet veškerá videa ve všech jazycích a ověřovat pravdivost informací, které v nich zazní. YouTube proto doporučuje k informacím přistupovat kriticky. Zazní-li ve videu něco skutečně překvapivého, je vhodné si informaci ověřit u renomovaných zdrojů, na které obvykle u videa s koronavirovou tématikou naleznete odkazy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *