Hlasové ovládání domácnosti již není fikcí

Již nějakou dobu jsou na trhu tzv. chytré reproduktory, které integrují systémy pro snímání a rozeznávání zvuku – umožňují tedy implementaci hlasového ovládání. Tento poměrně nový přístup je dalším krokem na cestě k hlasovému ovládání domácností. Funkce, které chytrý reproduktor zvládne, od uvedení prvního modelu na trh (jednalo se o produkt firmy Amazon, který se objevil v roce 2014) výrazně pokročily, stejně jako se změnil celkový design hardwaru s cílem vyhovět co nejvíce požadavkům cílové skupiny trhu.

K čemu se chytré reproduktory nejčastěji užívají

Chytré reproduktory v současnosti zažívají boom zejména díky velmi široké funkčnosti od klasického přehrávání hudby až po možnosti napojení na domácí IoT pomocí virtuální asistentky. Jejich hlavní výhodami jsou propracovaná technologie pro přehrávání zvuků, která se u většiny modelů přizpůsobuje prostředí, a dále hlasové ovládání. Základní funkce jsou navázané na integrovaný software, který umožňuje výběr hudby z playlistu nebo vyhledávání na webu, vytváření záznamů či nastavení budíku. Další funkce jsou již přímo závislé na výrobci – chytré reproduktory od společnosti Apple lze zapojit do komplexního řešení HomeKit a ovládat všechna chytrá zařízení napojená na router, včetně multimédií (chytré televize, audiosystémy apod.).

Co všechno chytré reproduktory umí

Možnosti hlasového ovládání v IoT prostřednictvím chytrého reproduktoru jsou nepřeberné a dosud nebyl využit jeho plný potenciál. Aktuální vývoj směřuje především k ovládání všech prvků chytré domácnosti, jako jsou osvětlení, klimatizace, stínící techniku a spotřebiče využívající bezdrátovou komunikaci s konkrétními zařízeními, jako jsou vysavače nebo pračky. Ty však samozřejmě musí tyto funkce také umožňovat, což je nutné předem zjistit například v odborných recenzích. Díky propojení může reproduktor také sledovat příchody a odchody osob domácnosti (podle připojení telefonu do wifi sítě) a hlásit změny, vše závisí na naprogramování.

Nevýhody chytrých reproduktorů

Přestože se jedná o chytré zařízení s řadou výhod, vyznačuje se také několika nevýhodami, které mohou být překážkou v jejich pořízení. Jedná se například o skutečnost, že k fungování musí být reproduktor neustále zapnutý, což znamená, že je neustále sledován každý pohyb v domácnosti (uživatelé mohou mít z tohoto aspektu strach). Další nevýhodou jsou podmínky hlasového ovládání a jazykové mutace rozpoznávání. Jelikož jsou chytré reproduktory poměrně novým zařízením, virtuální asistentka je schopná rozpoznávat více jazyků pouze u základních pokynů, pokročilé funkce je stále nutné řídit převážně v angličtině. V loňském roce se však začaly upravovat také jazykové mutace pro polský trh, lze tedy předpokládat, že v brzké době přijde k jazykovému rozšíření i pro náš region.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *