Počítačoví piráti opět zvyšují svou aktivitu. Jaké viry používají nejčastěji?

Řada lidí si dle průzkumů stále neuvědomuje míru rizika používání internetu. Přitom internetové pirátství rok od roku roste a taktiky hackerů jsou čím dál propracovanější. Počítačoví piráti nejčastěji používají nástroje jako jsou botnety, kryptominery či bankovní malware. Jejich cílem může být zneužití výpočetního výkonu napadeného přístroje nebo odcizení citlivých dat.

Krade se výkon i finanční prostředky

Přibližně od nástupu epidemie koronaviru byl také zaznamenán nárůst kyberútoků. Během posledních měsíců šlo zejména o útoky s cílem vytvořit botnety, tedy zotročené sítě počítačů nebo jiných zařízení, které dále šiří škodlivé soubory.

Nyní však opět roste i počet kryptominerů a bankovních malwarů. Kryptominery se snaží nenápadně napadnout zařízení a využívat jeho výkon k těžbě kryptoměn. Pokud je tedy výkon vašeho zařízení mizerný a nevíte proč, může se jednat o tento druh kyberútoku.

Bankovní malwary mají cíl jasný – snaží se dostat k citlivým informacím o bankovním účtu nebo platební kartě a tímto způsobem vás okrást o finanční prostředky. I když se bankovní společnosti i jiné instituce vytrvale snaží před těmito podvodnými zprávami varovat, stále se podvodníkům daří lidi obelstít. Míra této kriminality je v Česku stále vysoká a na vině je i neopatrnost uživatelů či jejich neznalost v oblasti informačních technologií.

Výkupné za informace

Výrazně menší procento útoků představuje tzv. ransomware. Tento vir má za úkol zamknout počítač a za opětovné zpřístupnění dat požadovat výkupné. Funguje to poměrně jednoduše – pokud se takový vir dostane do vašeho počítače, jen velice obtížně se jej lze zbavit – zpravidla pouze smazáním všech informací, což je pro řadu uživatelů nepředstavitelné. Řešení je přitom relativně nenáročné – stačí pravidelně zálohovat na externím disku. Takto zodpovědně však k situaci přistupuje jen zlomek uživatelů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *