Chrome nyní umí blokovat reklamy náročné na výkon

Stalo se vám někdy, že váš notebook začal při surfování po internetu vydávat podivné zvuky, nebo že se vám telefon začal při stejné aktivitě zdánlivě bezdůvodně zahřívat? Pravděpodobně ano. Na vině obvykle bývají všemožné reklamy, které na vás dennodenně vyskakují. A právě proti těm nejnáročnějším z nich nyní Google, který mimo jiné stojí za vývojem světově nejpoužívanějšího internetového prohlížeče Chrome, brojí.

Nárůst popularity bitcoinu a dalších kryptoměn vyústil mimo jiné v rozmach reklam, které tajně využívají výpočetní výkon vašeho počítače k těžení virtuálních mincí. Další reklamy mohou být jen špatně naprogramované, případně neoptimalizované pro jednotlivá zařízení. Chrome bude od konce srpna tyto náročné reklamy blokovat automaticky, ale příslušnou funkci můžete po aktualizaci prohlížeče využívat již nyní. Aktivovat ji lze v nastavení prohlížeče, případně vložením tohoto textu do adresního řádku: chrome://flags/#enable-heavy-ad-intervention

Jak se pozná náročná reklama?

Vývojáři nastavili jasné hranice, které reklama nesmí překročit. Chrome tak nebude zobrazovat bannery, které využívají více než 4MB dat, 15 vteřin výkonu CPU přístroje v období libovolných 30 vteřin, případně procesor celkově využívají více než 60 vteřin. Takové reklamy mají podle vývojářů pravděpodobně i jiný účel než pouhou propagaci výrobků či služeb. Vzhledem k parametrům se tak bude uživatelům stávat, že obtížná reklama během surfování najednou zmizí.

Nebojte se využívat Chrome extensions

Svůj prohlížeč však můžete zabezpečit a zrychlit také doplňky, které lze snadno nainstalovat v internetovém obchodu Chrome. Většina z nich je bezplatných a často jsou i lokalizované do češtiny. Za pozornost rozhodně stojí například:

  • LastPass, který vám zaručí, že vaše hesla budou neprolomitelná, a navíc si je nebudete muset pamatovat
  • The Great Suspender pro změnu pozastaví aktualizaci nevyužívaných karet prohlížeče a sníží tak nároky prohlížeče na RAM
  • Tab Wrangler jde ještě dál, nevyužívané karty po nějaké době rovnou zavře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *