WiFi v pražském metru bude končit. Nahradí jej mobilní data

Při cestě pražským metrem se nyní můžete připojit na WiFi síť dopravního podniku. To by však do roku 2022 mělo skončit.

Dopravní podnik oznámil, že už dále neplánuje provozovat vlastní bezplatnou WiFi a důvody jsou poměrně jasné. Mobilní operátoři postupně pokrývají jednotlivé stanice metra vysokorychlostním mobilním signálem, takže uživatelé mohou v řadě stanic využívat svá mobilní data. Nově jde například o stanice Českomoravská na lince B a Hradčanská na lince A. Dalších 11 stanic metra jím bude pokryto do konce roku.

Krok dopravního podniku je jistě pochopitelný a odpovídá trendům moderní doby. Mobilní datové připojení je spolehlivější a rychlejší než WiFi a operátoři se zavázali, že v budoucnu budou do stanic metra rozšiřovat i nový standard 5G.

Ušetřené stamiliony

Náklady dopravního podniku na vybudování vlastní sítě WiFi ve stanicích metra by se přitom nutně musely pohybovat v řádech stovek milionů korun, což je investice, kterou by podnik citelně zaznamenal. A to nehovoříme ani o každoroční údržbě, která by bezpochyby přišla na další desítky milionů korun. Ve chvíli, kdy ve stanicích bude mobilní signál, by WiFi bylo zcela nadbytečné a vynaložené prostředky nesprávně zainvestované.

LTE do roku 2022

Do dnešního dne bylo WiFi dostupné celkem v osmi stanicích metra, a to na lince A na Muzeu, na lince B na Florenci, Náměstí Republiky a Smíchovském nádraží a na trase C na Florenci, Hlavním nádraží, Muzeu a na Pražského povstání. Téměř všechny tyto stanice jsou již dnes pokryty signálem LTE a statistiky ukazují, že WiFi síť ani není příliš využívaná.

Pokrytí mobilním signálem zajišťují všichni tři čeští operátoři a firma CETIN. Tyto společnosti se také zavázaly, že pokryjí všechny stanice metra do roku 2022. Společně s tím dojde k definitivnímu ukončení provozu WiFi ve výše zmíněných stanicích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *