Výzkumný tým vytvořil protézy ovládané myslí

Robotická ruka

Mnoho lidí po celém světě je znevýhodněno tím, že nemají jednu nebo dokonce obě ruce. Současné protézy sice umí kvaltu zlepšit, ale ne o tolik. Velkou změnu by mohly přinést protézy, které jsou ovládány lidskou myslí Tým výzkumníků z Carnegie Mellon University ve spolupráci s University of Minnesota učinil průlom v oblasti neinvazivního ovládání robotických zařízení. Pomocí neinvazivního rozhraní mozek-počítač (BCI) výzkumníci vyvinuli první úspěšnou, myslí řízenou robotickou ruku vykazující schopnost nepřetržitě sledovat a sledovat počítačový kurzor.

Ovládání pomocí myšlenek

Schopnost neinvazivně ovládat robotická zařízení pouze pomocí myšlenek bude mít široké uplatnění, zejména prospěšné pro životy ochrnutých pacientů a pacientů s poruchami pohybu.

Bylo prokázáno, že BCI dosahují dobrého výkonu pro ovládání robotických zařízení pouze pomocí signálů snímaných z mozkových implantátů. Když lze robotická zařízení ovládat s vysokou přesností, lze je použít k plnění různých každodenních úkolů. Až dosud však BCI úspěšné v ovládání robotických paží využívaly invazivní mozkové implantáty. Tyto implantáty vyžadují značné množství lékařských a chirurgických odborných znalostí pro správnou instalaci a provoz, nemluvě o nákladech a potenciálních rizicích pro subjekty, a jako takové je jejich použití omezeno pouze na několik klinických případů.

Velkou výzvou ve výzkumu BCI je vyvinout méně invazivní nebo dokonce zcela neinvazivní technologii, která by paralyzovaným pacientům umožnila ovládat své prostředí nebo robotické končetiny pomocí vlastních myšlenek. Pokud by taková neinvazivní technologie BCI byla úspěšná, přinesla by pacientům tolik potřebnou technologii.

BCI, které používají neinvazivní externí snímání, spíše než mozkové implantáty, však přijímají „špinavější“ signály, což vede k současnému nižšímu rozlišení a méně přesné kontrole. Při použití pouze mozku k ovládání robotické paže, tedy neinvazivní BCI, neobstojí při použití implantovaných zařízení. Navzdory tomu se výzkumníci BCI posunuli vpřed a zaměřili se na cenu méně invazivní a neinvazivní technologie, která by mohla denně pomáhat pacientům kdekoli.

Zdroj obrázků: Youtube

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *