Výrobci robotů, včetně Boston Dynamics, se zavazují, že své výtvory nebudou používat jako zbraně

Futuristická scéna s robotem

Skupina robotických společností včetně Boston Dynamics, se zavázala, že své nejpokročilejší roboty nebudou používat jako zbraně. Slib však pravděpodobně příliš nepomůže k zastavení širšího zbrojení této technologie. V otevřeném dopise adresovaném celému robotickému průmyslu, společnosti uvedly, že „věří, že přidávání zbraní k robotům, které jsou ovládány na dálku nebo autonomně… vyvolává nová rizika poškození a vážné etické problémy“.

Vyslovily se přední robotické společnosti

„Zavazujeme se, že nebudeme vyzbrojovat naše univerzální roboty s pokročilou mobilitou ani softwarem, který vyvíjíme, který umožňuje pokročilou robotiku, a nebudeme v tom podporovat ostatní,“ říkají signatáři dopisu: Boston Dynamics, Agility Robotics, ANYbotics, Clearpath Robotics, Open Robotics a Unitree Robotics.

Dopis přichází v době, kdy se zvýšily obavy z toho, jak armády a orgány činné v trestním řízení nasadí nový druh vysoce mobilních a autonomních robotů vyvinutých v posledních letech. Patří mezi ně čtyřnozí roboti a bipedální stroje postavené společností Agility Robotics.

Společnost Boston Dynamics, kterou vlastní Hyundai, se dostala pod zvláštní pozornost jako výrobce nejznámějšího čtyřnohého robota Spot. Roboti společnosti byli také zkoušeni pro použití policejními odděleními a francouzskou armádou. V obou případech nebyli roboti vybaveni zbraněmi, ale místo toho byli používáni k průzkumu, zatímco byli na dálku ovládáni lidmi.

Je pozoruhodné, že raný vývoj Boston Dynamics byl téměř výhradně díky americkému vojenskému financování. Americká armáda se domnívala, že by mohla využít experimentální větší roboty společnosti jako muly převážející vybavení pro pěchotu. Ale to zrušilo jejich vývoj, protože stroje byly příliš hlučné a Boston Dynamics se zaměřil na komerční prodej.

Otevřený dopis zveřejněný tento týden nevylučuje tyto druhy žádostí. „Aby bylo jasno, nestavíme se proti stávajícím technologiím, které státy a jejich vládní agentury používají k obraně a dodržování svých zákonů,“ uvádí se v něm. V dopise se pouze zavazuje, že nebude roboty používat jako zbraně, a rozhodně ponechává otevřenou možnost využití strojů pro sledování a průzkum po boku armádních jednotek nebo policistů.

Jiné firmy s armádou spolupracují

Pozoruhodné je, že mezi signatáře dopisu nepatří americká firma Ghost Robotics, která také vyrábí čtyřnohé roboty a zaměřuje se na vojenské a vládní prodeje. Roboti společnosti jsou testováni jak americkými vesmírnými silami, tak americkým letectvem k hlídkování na základnách a ministerstvem pro vnitřní bezpečnost (DHS) k hlídkování na hranicích USA s Mexikem. Stroje Ghost Robotics byly také vybaveny zbraněmi výrobci zbraní a generální ředitel společnosti, Jiren Parikh, řekl, že se firma nikdy nesnaží omezovat použití zákazníků.

Obrázek: Ghost Robotics

„Protože prodáváme armádě, nevíme, co s nimi dělají,“ řekl Parikh pro portál TechCrunch. „Nebudeme diktovat našim vládním zákazníkům, jak používají roboty. Děláme čáru, kde se prodávají. Prodáváme pouze vládám Spojených států a jejich spojenců.“

To znamená, že ačkoliv Boston Dynamics a další signatáři dopisu z tohoto týdne možná zastavili jednu cestu pro zbrojení robotů, není pravděpodobné, že by to ovlivnilo širší přijetí této technologie.

Obrázky: Pixabay.com, Ghost Robotics

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *