Vojenská firma Palmera Luckeyho vyrábí potulné výbušné drony

Anduril, vojenská technologická společnost založená tvůrcem společnosti Oculus Palmerem Luckeym, oznámila svůj první zbraňový systém. Jde o adaptaci svých dronů Altius, které mění letadlo na „poflakující se munici“ – typ zbraně navržené tak, aby se vznášela v určené oblasti, než zasáhne. cíl ve vzduchu nebo na zemi.

Znepokojivá technologie

Tato novinka je pozoruhodná ze dvou důvodů. Za prvé, protože Anduril se dříve zaměřoval na sledovací a průzkumné technologie, vyvíjel systémy vzájemně propojených dronů a strážních věží pro americké hranice. A za druhé, protože vývoj ve strojovém učení zvýšil možnosti povalování munice potenciálně znepokojivými způsoby. Tato munice byla ve vývoji od 80-tých let, zpočátku zaměřená na likvidaci vzdušných hrozeb. Ale tyto rané systémy byly relativně nákladné a omezené ve výběru cílů – naváděly se pouze na elektronické nebo radarové emise. Nyní lze levné drony vybavit systémy strojového vidění, které umožňují podrobnější výběr cíle.

Tento vývoj způsobil, že v nedávných konfliktech, od války v Náhorním Karabachu mezi Ázerbájdžánem a Arménií v roce 2020 až po ruskou invazi na Ukrajinu, převládala povalující se munice. Použití povalující se munice v libyjské občanské válce v roce 2020 mohlo dokonce představovat první útok na lidi ze strany autonomních „zabijáckých robotů“, ačkoli, jak byste mohli očekávat, potvrzení takových zpráv z aktivních válečných zón je extrémně náročné.

Jednou obtížnou otázkou je, zda zařadit poflakující se munici mezi autonomní zbraně. Jak řekl Jack McDonald, přednášející na katedře válečných studií na King’s College v Londýně: „Jsou lidé, kteří nazývají ‚poflakující se munici‘ ‚smrtící autonomní zbraňové systémy‘, a lidé, kteří jim říkají ‚plašící se munice‘. To je obrovská, dlouhodobá věc. A je to proto, že hranice mezi tím, že je něco autonomní a automatizované, se v průběhu desetiletí posunula.“

Anduril neuvedl podrobnosti, ale poznamenává, že podřízené drony Altius jsou „autonomní“ s jedním operátorem „schopným ovládat více prostředků“. Společnost uvedla v příspěvku na blogu: „Altius prokázal autonomní koordinovanou stávku, rozpoznání cíle a týmovou spolupráci.“ Drony jsou také schopny „pojmout více možností hledačů a bojových hlavic“.

Znamená to, že plavidla jsou schopna vybrat a zasáhnout cíle bez lidského dohledu, nebo jen to, že samotné drony mohou létat bez přímé kontroly? Není to jasné. V každém případě jde vývoj zbraní dopředu a mnoho lidí se děsí momentu, kdy získají umělou inteligenci. Pokud jste sledovali sérii filmů Terminátor, zajisté víte, jak to dopadne, když začnou stroje samy uvažovat.

Obrázek: Anduril Industries

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *