Víte, co je to polygrafie? Její produkty jsou všude okolo nás

Polygrafie

Ráno vstanete a ke kávě si přečtete noviny. Cestou do práce si na zastávce všimnete plakátu, který zve na venkovní koncert probíhající nedaleko vašeho bytu. Najednou si uvědomíte, že kolegyně z práce má dnes narozeniny, a tak ještě rychle skočíte do obchodu a koupíte hezky zabalenou bonboniéru a rovnou vezmete akční leták, ať víte, co se tento týden vyplatí koupit. Během jednoho rána jste přišli do kontaktu se 4 výrobky, které jsou počinem polygrafie.  

Co je to polygrafie? 

Výrobní obor, který zahrnuje veškeré druhy tiskařských technik – zpracovává a tiskem rozmnožuje textové a obrazové předlohy. 

Teď si asi říkáte – aha, takže je to teda tisk? Polygrafie je mnohem komplexnější, než pouhý tisk – zahrnuje profesionální vybavení a speciální techniky včetně povrchových úprav. Věděli jste, že polygrafii můžete i studovat na vysoké škole? Existuje totiž mnoho druhů tisku a taky výrobků, krom černobíle potištěného papíru A4, které můžete tisknout. 

Jaké jsou tři fáze polygrafie? 

Každý produkt polygrafické výroby, označován také jako tiskovina, vzniká ve třech fázích

Pre press – předtisková příprava 

V této fázi je potřeba připravit tiskový podklad. Ten může obsahovat text, obrázky, grafiku a další prvky. Předlohu zpravidla vytváří grafik v grafickém softwaru na základě podkladů dodaných od klienta. 

Press – tisk 

V této fázi se vytvořená předloha přenáší na předem vybraný materiál. Jak? Pomocí tisku – existuje několik typů tiskových technologií. Výběr vhodné technologie vždy záleží na tom, jak chcete, aby výsledný produkt vypadal. Přečtěte si, jak fungují a k čemu se využívají některé z oblíbených technik tisku: 

  • Ofsetový tisk: Je nejběžnější technika a používá se pro masovou produkci tištěných materiálů – knihy, časopisy, letáky. Ofsetový tisk funguje na principu, kdy se tisková barva přenáší z vyrobené tiskařské formy nejprve na tiskový válec a z něj pak na vybraný materiál.    
  • Flexotisk: Využívá se zejména na potištění obalových materiálů, etiket a tapet. Jde o techniku přímého tisku z výšky. Tisková barva se přenáší pomocí pružné tiskové formy. Díky tomu je flexotisk vhodný pro celou řadu materiálů, jako je plast, textil, karton a další.    
  • Sítotisk: Neboli šablonový tisk se používá pro tištění na různé typy materiálů, včetně textilu, plastu, papíru, skla, kovu a dřeva. Jde o tisk, který je velice odolný proti opotřebení. Při této technice se barva protlačuje na vybraný materiál skrze otvory v sítu. 
  • Hlubotisk: Funguje na opačném principu než tisk z výšky. V tomto případě se tisková barva nanese na formu a poté se setře z vypouklých částí, aby zůstala pouze v prohlubních, které odpovídají tiskovému obrazu. Následně se forma přitlačí na médium a tisková barva se přenese na povrch. Tato technika je populární například pro výrobu razítek, pozvánek nebo vizitek.  

Post press – Dokončovací zpracování 

V dokončovací fázi se provádí řezání, skládání, vázání a další úpravy, které jsou potřebné pro finální podobu tištěného materiálu. Součástí je také kontrola kvality tištěných produktů a jejich balení a distribuce.   

Pokud budete chtít tisknout něco jiného než text na papír o velikosti A4, například projektovou dokumentaci, nemusíte si hned pořizovat speciální tiskové stroje za sta tisíce. Stačí se obrátit na odborníky, kteří se na tisk specializují a mají k dispozici veškeré potřebné technologie. 

Zdroj náhledového obrázku: Freepik 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *