Vědci vyvinuli nové 360 TB harddisky

Dalším důkazem, jak se vědecký výzkum prolíná a je prospěšný v různých oblastech, jsou nové revoluční pevné disky se zvýšenou kapacitou až 360 TB dat.

Všichni víme, že kapacita klasických pevných disků nejde neustále zvyšovat zvyšováním hustoty zápisu, případně snižováním výrobního procesu u SSD. Vědci proto přišli s novou metodou pětirozměrných disků.

Pomocí nanostrukturovaného křemíkového skla vědci z univerzity v Southamptonu poprvé experimentálně předvedli nahrávání a čtení pětirozměrných digitálních dat pomocí femtosekundového laserového zápisu. Takový laser pracuje s velmi krátkými optickými pulsy v rozmezí 1 100 až 1 600 nm vlnové délky a je směřován do extrémně malého prostoru, používá se mimo jiné k očním operacím rohovky, nebo ničení organel jednotlivých buněk. Tato metoda zápisu umožňuje uložit až 360 TB dat na jeden disk, přičemž zapsaná data vydrží bez poškození teplotou až 1 000°C a mají téměř neomezenou životnost.

5D zápis

Data se zaznamenávají pomocí samoorganizovaných nanostruktur vytvořených v taveném křemeni, který je schopen uložit velké množství dat na více než 1 milion let. Kódování samotných informací je řešeno v pěti rozměrech, tedy velikosti a orientaci ve vztahu k trojrozměrnému postavení těchto nanostruktur.

Zapisování i čtení 5D dat pomocí femtolaseru bylo několikrát experimentálně provedeno pomocí 300 kbit digitální kopie textového souboru, který byl zapsán ve třech vrstvách teček oddělených od sebe 5 mikrometrů. Celý proces nahrávání byl výrazně zjednodušen nahrazením konvenčního řízení energie paprsku a polarizace prostorovým modulátorem světla a speciálně navrženým potiskem vytvořeným laserem s polovinou vlnové délky na samotné matici.

Celá práce byla představena na konferenci o laserech a elektrooptice CLEO:2013 v San Jose.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *