Umělá inteligence pomohla vykreslit skrytý obraz od Pabla Picassa

Než se stal slavným, Pablo Picasso neměl vždy peníze na umělecké materiály, takže, stejně jako ostatní bojující umělci, maloval na stávající plátna a vytvářel nová díla, čímž skrýval dřívější obrazy. Za běžných okolností by bylo nemožné zjistit, jaký obraz byl původně přemalován, ovšem současná technologie už to dokázala zjistit. Jeden obraz maskovaný pod jiným spatřil světlo světa jen díky umělé inteligenci.

Obraz nahé ženy

Je to obraz nahé ženy, nazvaný “The Lonesome Crouching Nude“. V roce 2010 ho rentgen odhalil skrytý pod Picassovou olejomalbou nazvanou “The Blind Man’s Meal“ (Jídlo slepého muže) z roku 1903, považovanou za jedno z nejdůležitějších děl umělcovy expresionistické doby v letech 1901 až 1904. Během této doby maloval ponuré, převážně jednobarevné práce v modré barvě a modrozelené odstíny, s občasnými odlesky teplých tónů jako rez nebo zlato.

Obraz, pod kterým se skrývá další dílo.

Umělá inteligence nastudovala, jak Picasso maloval

Picasso vykreslil krčící se nahotu v charakteristických tónech Modré doby, alespoň podle opětovného tvoření, které replikuje obraz až do 3D tahů štětce. Vědci z University College London znovu vytvořili obraz pomocí originálního algoritmu, který studoval desítky Picassových obrazů a vycvičil se ve stylu španělského umělce. Pomocí rentgenového obrazu jako vodítka aplikovalo své chápání Picassa na repliku plné barvy v plné velikosti.

Skrytý obraz
Skrytý obraz po přidání barev.

„Je docela děsivé vidět tahy štětce, barvu a způsob, jakým se světla odrážejí od práce,“ řekl George Cann, jeden ze dvou vědců, kteří přivedli dílo 20. století zpět k životu pomocí moderních nástrojů. „Je to krásný kousek.“

To bylo také pravděpodobně významné pro umělce. Krčící se žena se jeví jako jeden ze dvou nedokončených obrazů na pozadí dalšího slavného díla Picassova modrého období La Vie (Život).

„Skutečnost, že žena v The Lonesome Crouching Nude je také v La Vie a několik Picassových skic naznačuje, že Picasso mohl mít k této ženě vztah,“ uvedl Cann v prohlášení.

Nástroj na reprodukci přemalovaného umění

Cann a jeho doktorandský kandidát Anthony Bourached vytvořili systém pro reprodukci umění, který bylo přemalováno. Nástroje zahrnují rentgenové a/nebo infračervené snímky k odhalení skryté práce, neurální síť, která dokáže reprodukovat dílo po prostudování mezipaměti umělce, výškovou mapu pro výškové modelování a 3D tiskárnu pro tisk texturovaného kusu. Cann a Bourached nazývají svou iniciativou rekonstrukce umění Oxia Palus a použili ji na dalšího skrytého Picassa, La Femme Perdue, stejně jako na ztraceného Modiglianiho.

„Věřím, že Picasso by takové kriminalistiky aktivně vítal,“ řekl Bourached, „protože sám řekl:„Právě jsem namaloval obrazy, které se mi objevily před očima. Je na jiných lidech, aby našli skryté významy.“

The Lonesome Crouching Nude není prvním skrytým obrazem z Picassova Modrého období, který byl odhalen. V roce 2014 infračervené zobrazování odhalilo portrét vousatého muže pod dalším dílem Modré doby, The Blue Room, které zobrazuje koupající se ženu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *