Tuzemské počítače jsou v ohrožení. Útoky českých hackerů jsou čím dál častější

Počítač či chytrý telefon má dnes téměř každý Čech. Mnohdy bez těchto zařízení neudělá ani krok a řeší na nich většinu důležitých věcí. Lidé ovšem mnohdy zapomínají, že právě data svěřená zařízení se mohou snadno ocitnout v nebezpečí. To mnohdy číhá blíže, než si lidé myslí. Přesně na to spoléhají tuzemští hackeři, jejichž útoky přibývají na síle.

Útoky přímo z nitra země

Kdepak do zahraničí, ale na české uživatele jsou směrovány kyberútoky. Smutné na tom je, že tyto útoky přicházejí nejčastěji přímo od nás, z Česka. S touto informací přišly výsledky analýzy kybernetického bezpečnostního týmu Check Point Research. Tento tým zachytí v Česku každý týden více jak stovku nejrůznějších kybernetických útoků.

Za týden se tak v České republice stane v průměru 640 kyberútoků za týden, což je o něco více, než je celosvětový průměr (594 útoků). Z toho vyplývá, že čeští uživatelé patří mezi uživatele, kteří jsou globálně nejčastěji vystaveni nebezpečí. Za posledního půl roku byly u nás zaznamenány útoky:

  • 29 % z České republiky
  • 28 % z USA
  • 20 % z Irska
  • 7 % z Německa

Následující útoky pocházejí z Nizozemí (5 %), Spojeného království (2 %) a ostatních zemí (8 %). Sami si tak působíme největší peklo.

Nebezpečí číhá na webu

Škodlivé soubory v České republice jsou nejčastěji přenášeny prostřednictvím webových stránek (92 %). Elektronickou poštou (e-mailem) se přenáší pouze 8 % škodlivých souborů. Celosvětové výsledky jsou poněkud jiné, neboť prostřednictvím webových stránek se přenáší jen 63 % škodlivin a 37 % prostřednictvím e-mailu.

Vir poznáte podle koncovky

Škodlivé soubory u nás, které jsou přenášeny e-mailem, končí nejčastěji koncovkami .exe (50 %), .rtf (15 %) a .doc (10 %). V celosvětovém měřítku je to následovně: .exe (29 %), .doc (19 %) a rtf (13 %). Nejčastěji zavirované soubory přenášené z webových stránek mají koncovku .pdf. V Česku je to až neuvěřitelných 99 %. Právě před těmito soubory kybernetičtí odborníci varují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *