K jinému mobilnímu operátorovi přejdete rychleji a pokuta bude nižší

Trápí vás vysoké poplatky u současného mobilního operátora? Chtěli byste přejít k jinému, který vám nabízí výhodnější podmínky? Klidně můžete, neboť doba přechodu k jinému mobilnímu operátorovi bude od příštího roku kratší, a dokonce se sníží i pokuta za předčasné ukončení smlouvy u operátora stávajícího. To vše předpokládá novela zákona o elektrických komunikacích, kterou na konci října letošního roku schválil Senát.

Mnohonásobně nižší pokuta

Pokuty, které dávají mobilní operátoři za přechod k jinému jsou mnohdy obrovské a člověku to může to jisté míry zkomplikovat život. Již brzy by se to mohlo změnit, neboť podle novely zákona o elektrických komunikacích by měla pokuta klesnout ze současných 20 % na pouhých 5 %, a to už je pěkný skok. Pokutová částka se určuje podle doby, která zbývá do ukončení stávající smlouvy. V případě, že by zákazník měl u operátora smlouvu na dobu neurčitou, tak by po třech měsících jejího trvání nemusel nic platit, což je taky velký krok dopředu.

Za 2 dny převedeno

Co se týče samotného přechodu k jinému operátorovi, konkrétně převedení telefonního čísla, tak zde by se měla doba zkrátit ze současných 10 dnů na pouhé 2 pracovní dny. Velkou výhodou navíc je, že by zákazník při přechodu vůbec nemusel kontaktovat svého dosavadního operátora. Všechno by vyřešil v klidu s novým.

Novela je již senátem schválená a měla by být účinná od dubna příštího roku. Musí ji ještě podepsat prezident republiky. Samotní operátoři už dříve uváděli, že s touto změnou počítají a postupně se na ni připravují. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi mobilními operátory. Ve výsledku by tak mohlo dojít i k výraznému poklesu cen jejich služeb.

Bezplatný převod čísla

Předloha novely také výslovně stanovuje i další procesy, které souvisejí s přicházejícími změnami. Některými z nich jsou například:

  • přenesení čísla bude bezplatné
  • operátorem zpoplatněný nespotřebovaný kredit
  • vznik kalkulátoru na nezávislé porovnání cen jednotlivých operátorů

Na všechno bude dohlížet nástroj Českého telekomunikačního úřadu. V případě nedodržení evropského nařízení o regulaci ceny za volání a sms do zahraničí v rámci EU hrozí operátorům sankce. Možná se tedy konečně dočkáme pozitivních změn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *